Rôzne

Situácia s odpadom v Prielome Hornádu je extrémna: Môžu za to okolité obce, FOTO

Smutný pohľad sa naskytol pracovníkom Správy Slovenského raja, kedy sa čerstvo po vyčistení v dôsledku intenzívnych dažďov zmenil Prielom Hornádu na smetisko.

Ilustračný obrázok k článku Situácia s odpadom v Prielome Hornádu je extrémna: Môžu za to okolité obce, FOTO
Zdroj: Peter Olekšák

Ako potvrdil riaditeľ Správy Národného parku (NP) Slovenský raj Tomáš Dražil odpad, ktorý sa po dažďoch nahromadil v Prielome Hornádu v Slovenskom raji, nepochádza od turistov, ale od obyvateľov okolitých obcí.

Zároveň doplnil, že, paradoxne, odpadkov na turistických chodníkov ubúda, aktuálna situácia s odpadom vo vode je však extrémna a doteraz nikdy taká zlá nebola.

„Vo vode nám toho odpadu pribúda a je to neporiadok, ktorý vyprodukovali práve obyvatelia z okolia. Na budúci týždeň preto zorganizujeme stretnutie so starostami týchto obcí, aby sme sa poradili, čo s tým. Treba sa jednak dohodnúť, kto to vyčistí a druhá vec je, kto ten odpad potom zlikviduje. Chceme, aby sa vyčistil prioritne prielom, avšak je potrebné, aby si v každom katastri vyzbierali odpad z celého Hornádu. Aby nám to potom pri ďalšom daždi nesplavilo znova dole,“ zdôraznil Dražil.

Zároveň dodal, že väčšina odpadu sú plasty a asi polovicu z neho tvoria plastové fľaše. V tomto smere Správa NP víta novelu zákona z dielne Ministerstva životného prostredia o zálohovaní pet fliaš, čo pomôže z veľkej časti vyriešiť aktuálny problém s ich nahromadením vo vode.

Tony neporiadku sa nahromadili v celom 13-kilometrovom úseku Hornádu, ktorý preteká Slovenským rajom, teda od Hrabušického mýta až po Čingov resp. Smižiansku Mašu.

„Najhoršie je to v hornej časti prielomu, medzi Letanovským mlynom a hrdlom Hornádu, kde sa z dreva vytvorili hate a tam sa ten odpad zadržiava. Všade po brehoch sú odpadky, na stromčekoch ostali visieť handry, ale najviac sa toho zadržalo práve v spomínaných miestach,“ ozrejmil na záver Dražil.

Zábery z Prielomu Hornádu nájdete aj v našej galérii.

Sledujte nás aj na našom Facebooku, Instagrame a Twitteri a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah zo Spišskej a okolia.

OBRAZOM: Aktuálne zábery zo Slovenského raja
8
Galéria
Zdroj: Peter Olekšák
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM