Martin Károly Správy

Spišská Nová Ves garážový dom nateraz nepostaví: Investor netají prekvapenie

Mesto Spišská Nová Ves ustúpilo od zámeru uzavrieť zmluvu o prenájme pozemkov so spoločnosťou SELL Slovakia na výstavbu garážového domu na sídlisku Mier. Získali sme reakciu investora.

Ilustračný obrázok k článku Spišská Nová Ves garážový dom nateraz nepostaví: Investor netají prekvapenie
Zdroj: SELL Slovakia

Napriek tomu, že sa projekt z technického hľadiska javí s určitými obmedzeniami ako priechodný, z pohľadu hĺbkovej právnej analýzy predstavuje určitú mieru rizikovosti. Právna analýza poukazuje najmä na majetkové a právne problémy v prípade nedostatku financií na strane investora a s tým spojené riziká s ukončením stavby,“ zdôvodnila vedúca právneho oddelenia na Mestskom úrade v Spišskej Novej Vsi Lucia Duláková.

Odklepnuté poslancami

Ešte v roku 2020 oslovila spomínaná spoločnosť mesto s ponukou realizácie výstavby podzemného garážového domu. Keďže problematika nedostatku parkovacích miest sa týka aj Spišskej Novej Vsi, ponukou sa začalo zaoberať tamojšie mestské zastupiteľstvo. Poslanci projekt uvítali a vyjadrili mu všeobecnú podporu. Zároveň súhlasili s vyhlásením verejnej obchodnej súťaže na nájom pozemku, na ktorom by mal v budúcnosti garážový dom stáť.

Následne mesto pristúpilo k technickému, ale aj právnemu posúdeniu možných prínosov a rizík budúcej výstavby. Po komplexnom zvážení vyššie uvedených skutočností sa mesto rozhodlo využiť svoje právo a so spoločnosťou SELL Slovakia nájomnú zmluvu nepodpísať,“ dodala Duláková. Investor tam plánoval postaviť viac ako 70 garážových boxov. Samospráva však nevylúčila možnosť, že v danej lokalite v budúcnosti garážový dom vyrastie.

Prekvapený investor

Redakcia Dnes24 oslovila aj spomenutého investora, konateľa spoločnosti SELL Slovakia, Ivana Mikleho. Ten netajil prekvapenie nad rozhodnutím samosprávy o nepodpísaní dohodnutej zmluvy, keďže spočiatku vyzeralo podľa neho všetko úplne ideálne. „V marci roku 2020 sme podali ponuku pre mesto SNV na výstavbu podzemného garážového domu. Naše jednanie s primátorom, viceprimátormi aj niektorými vedúcimi odborných útvarov prebiehali vecne, odborne a v priateľskom duchu,“ opisuje Ivan Mikle pre Dnes24.

„Bola vypísaná Verejno-obchodná súťaž, ktorú naša firma vyhrala, o čom sme dostali aj písomné vyrozumenie,“ konkretizuje Mikle.

Tím SELL Slovakia sa preto podľa konateľových slov pustilo do práce. „Bol pripravený projekt skúseným architektom a projektantom, boli oslovené banky, prieskumom sme oslovili obyvateľov (svoju informačnú kampaň vykonalo aj samotné mesto SNV ešte v decembri 2020). Tento projekt bol teda dobre pripravený po technickej, finančnej aj stavebnej stránke. Boli vytypované dokonca stavebné firmy, ktoré by boli ochotné vykonať výstavbu tohto objektu pôsobiace v regióne mesta Spišská Nová Ves a jeho okolí. Mestom som bol vyzvaný po ukončení VOS (október 2021) na podpis nájomnej zmluvy na príslušný pozemok,“ dodáva konateľ spoločnosti s tým, že následne nastal zlom.

Poškodenie dobrého mena?

Preto som so sklamaním a údivom čítal list od primátora mesta z 12. januára 2022, že som mnou nepodpíše zmluvu o prenájme pozemku, pokiaľ nebudú odstránené určité nejasnosti týkajúce sa výstavby“, hovorí ďalej Mikle a zároveň dopĺňa, že ešte viac ho nemilo prekvapili články v niektorých denníkoch, kde sa píše aj hĺbkovej analýze, ktorú si malo nechať vypracovať mesto.

Po mojom dotaze, či môžem nahliadnuť do hĺbkovej analýzy mi bolo povedané, že takáto analýza písomne neexistuje. Pýtam sa, čo to je za právnu analýzu a ešte uverejnená na sociálnej sieti a nie na oficiálnych stránkach mesta SNV. Týmto vyhlásením bolo hrubo poškodené moje meno a meno mojej firmy ešte predtým, ako som mohol tieto nejasnosti vyvrátiť,“ hnevá sa konateľ spoločnosti SELL Slovakia, Ivan Mikle.

Ešte raz na záver podotýkam, že to bol projekt dobre, starostlivo pripravený, pripravení boli záujemcovia (64), banky aj stavebné firmy a celý zámer bol zneistený týmto neuváženým krokom. Som presvedčený, že ide o hlboké nedorozumenie a nie o zámer, všetko sa vysvetlí a budeme môcť pokračovať v tomto krásnom projekte,“ dodáva na záver zmierlivo Mikle.

Témy, ktoré hýbu Slovenskom:

Zdroj: Dnes24.sk/TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM