Kultúra

Spišské divadlo štartuje v sobotu Zmrzlinou: Čaká nás parádna sezóna!

Spišské divadlo privíta prvých tohtoročných divákov v sobotu 29. mája.

Ilustračný obrázok k článku Spišské divadlo štartuje v sobotu Zmrzlinou: Čaká nás parádna sezóna!
Zdroj: Dnes24.sk

Prvé predstavenie, ktoré plánuje uviesť naživo, bude zároveň premiérou inscenácie hry Mira Gavrana Zmrzlina (Sladoled) v réžii Michala Babiaka. Premiéra tejto láskavej komédie nadväzujúcej na inscenácie Všetko o mužoch a Všetko o ženách sa uskutoční o 19.00 h. Uviedla to lektorka dramaturgie divadla Sofia Skokanová.

Nové nápady

Uplynulý čas, keď bolo divadlo pre pandémiu zatvorené, využili aj na realizáciu nových vízií a nápadov. „Chystáme úpravu priestorov štúdia a pripravujeme plány na vytvorenie divadelnej kaviarne. Pustili sme sa aj do úpravy kancelárskych priestorov, aby sme vytvorili čo najpríjemnejšie prostredie nielen pre divákov, ale aj pre zamestnancov. V neposlednom rade pracujeme na dramaturgickom pláne na ďalšiu sezónu, v ktorej sa diváci môžu tešiť na výborné tituly, ktoré zatiaľ neboli na Slovensku uvedené, a viacero nových projektov,“ ozrejmila Skokanová.

Čo nás čaká?

Ako ďalej priblížila, už 29. mája sa uskutoční spomínaná premiéra inscenácie hry Mira Gavrana Zmrzlina. Rovnakú inscenáciu budú hrať aj 5. júna. Na 13. júna si pripravili inscenáciu hry maďarského autora Györgya Spiróa (réžia Karol Rédli) Búračka, ktorá mala zatiaľ len online premiéru, takže pôjde o prvé uvedenie pre divákov naživo v sále divadla.

Koncom júna plánujú dve premiéry. Prvou bude inscenácia hry Oscara Wilda Je dôležité správne meno v réžii profesora Ľubomíra Vajdičku. „Táto brilantná konverzačná komédia patrí medzi najlepšie diela britskej dramatiky a odborníci tvrdia, že je Wildovou najúspešnejšou a najvtipnejšou hrou vôbec. Druhou bude premiéra inscenácie hry Karola Horáka Štúr. V tomto prípade pôjde o štúdiový titul pre náročnejších divákov, ktorý ponúkne netradičný pohľad na túto významnú osobnosť našich dejín,“ vysvetlila Skokanová.

Aj online

Spišské divadlo stále myslí aj na divákov, ktorí nemôžu prísť osobne, preto na piatok (21. 5.) o 18.00 h pre nich pripravilo online záznam tragikomédie Búračka od Györgya Spiróa. Na Deň detí, 1. júna, uvedie zase pre školy online záznam rozprávky Petra Palika Janko Hraško.

V divadle naďalej dodržiavajú viaceré protipandemické opatrenia. Podľa slov Skokanovej sa zamestnanci stále chránia rúškami a respirátormi, ak je to pri výkone práce možné. Divadlo venuje tiež zvýšenú pozornosť dezinfekcii všetkých povrchov a pri organizovaní predstavení sa riadi kultúrnym semaforom. V sále môže byť naraz 145 divákov, pričom majú byť zachované dostatočné odstupy medzi nimi.

Aktuálne zo Slovenska:

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM