Rôzne

Spišskonovovešťania pôsobiaci v hlavnom meste otvorene: 10 vecí, ktoré nám v Spišskej v porovnaní s Bratislavou najviac chýbajú!

Hoci sa narodili na Spiši, za prácou alebo štúdiom odišli do Bratislavy. Mnohí Novovešťania opúšťajú naše mesto a aj keď ich srdce zostáva doma, nemenili by. Pozrite sa, čo im najviac chýba v Spišskej Novej Vsi a našli to práve v hlavnom meste.

Ilustračný obrázok k článku Spišskonovovešťania  pôsobiaci v hlavnom meste otvorene: 10 vecí, ktoré nám v Spišskej v porovnaní s Bratislavou najviac chýbajú!
Zdroj: Dnes24.sk

Bohatší kultúrny život

„Prvou výhodou je väčšie kultúrne vyžitie ako v Spišskej Novej Vsi. Hoci Spišská je naozaj krásne mesto s mnohými možnosťami, tak Bratislava ich má zo zrejmých dôvodov nespočetne oveľa viac. Nemusím čakať a víkend, aby som mohla ísť do divadla, opery či na balet. A to nehovorím o diskotékach a nočných kluboch. Okrem toho nie je v hlavnom meste núdza ani o výstavy, trhy či rôzne koncerty,“ povedala Lucia, ktorá žije v Bratislave už siedmy rok.

Všetko poruke

Za ďalšiu veľkú výhodu hlavného mesta Lucia považuje sídla dôležitých inštitúcií. „Ak potrebujete niečo vybaviť, je takmer isté, že všetko zvládnete aj priamo v Bratislave. Nemusíte nikam posielať listy, alebo cestovať, maximálne pár zastávok MHD. Práve to tu považujem za veľké plus, že viem všetko vyriešiť osobne a rýchlo,“ vysvetlila Lucia.

Zdravotné služby

Kvalitná zdravotná starostlivosť a odborní lekári chýbajú Mirke, ktorá takisto žije v našom hlavnom meste už niekoľko rokov. „V Spišskej sú podľa mňa zdravotné služby na oveľa nižšej úrovni a to nehovorím o tom, že keď sa vám niečo stane napríklad s očami cez víkend najbližšie očná pohotovosť je v Poprade. Mala som bohužiaľ osobne takú skúsenosť,“ doplnila.

Obchodné centrá

„Možno toto nie je až také podstatné a poviete si že v Spišskej je obchodov dosť, no ak máte radi nakupovanie, v Bratislave si prídete na svoje. Konkurencia je tu slušná, takže aj ceny sú znesiteľnejšie. Navyše v hlavnom meste je nákupná horúčka možná v akomkoľvek čase,“ vyjadrila sa študentka Lenka.

Práca je základ

„Nájsť prácu v Spišskej je problém a zistil som to aj na vlastnej koži. Práve preto som sa odsťahoval do Bratislavy. Tu, pokiaľ máte chuť robiť, prácu nájdete určite. Určite by bolo lepšie, keby som mohol pracovať a žiť v rodnom meste, kde mám svojich najbližších, no bohužiaľ momentálna situácia je zatiaľ takáto,“ spomenul Tomáš.

Na skok do Viedne

To, že metropola Rakúska je doslova od Bratislavy na skok si pochvaľujú viacerí. „Zvykneme tam vybehnúť na vianočné trhy, alebo na dobrý koncert, veď priamo do Viedne ide autobusová linka a ste tam za pár minút,“ pochvaľuje si dostupnosť rakúskeho hlavného mesta Lukáš.

Viac možností pre deti

Založiť si rodinu dnes pre mnohých nie je až také jednoduché. Každý chce pre svoje dieťa len to najlepšie a výchova je často náročná. Aničke v Spišskej najviac chýbajú ihriská, alebo priestor ako je v Bratislave Železná studienka. „Chodíme tam pravidelne bez auta v rámci prechádzky. Sú tam detské ihriská, trampolíny, futbalové aj basketbalové ihriská, miesta na opekačku aj mini jazierko, kde sa dajú požičať loďky ,“ vymenovala Anička.

Cyklistické chodníky

„Hoci máme v Spišskej a okolí krásnu prírodu a mnoho športových nadšencov, stále chýbajú cyklotrasy, ktoré by urýchlili novovešťanom cestu cez mesto. Hoci nie všade, v hlavnom meste na cyklotrasy narazíme, ale jazda na bicykli je hlavne v špičke najrýchlejším a obľúbeným spôsobom dopravy,“ doplnila Anička.

Letné brigády

„Keďže som študent na vysokej škole cez leto prídu vhod práve brigády. V Spišskej sú tie lepšie rozobraté už v máji, alebo majú stálych brigádnikov. V Bratislave som našiel za deň aj dve, stačilo si len vybrať čo mi viac vyhovovalo,“ vidí ďalšiu výhodu hlavného mesta študent Peter.

Viac v peňaženke

„Bratislava je síce drahá na život, no keď sa tu človek zamestná, väčšinou má viac, ako bežný východniar. Určite som radšej, že robím tu, ako napríklad u nás za smiešnych 350 – 400 eur v čistom. To predsa nie je ani život. S takej výplaty by som nedokázal vyžiť ani sám a to nehovorím o tom, keby som mal rodinu, veď je to na zaplakanie,“ povedal Marek.

foto:ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM