Marie Melníková Rôzne

Spojili sa veriaci troch cirkví, putovali s krížom

Stovky Novovešťanov sa dnes, na Veľký piatok zjednotili na slávnostnom ekumenickom pašiovom sprievode. Duchovne sa prišli posilniť rímokatolíci, evanjelici i grekokatolíci. Symbolicky znázornili ukrutné Ježišovo utrpenie ťažkým dreveným krížom, ktorý

Stovky veriacich si dnes pripomenuli Ježišovu nesmiernu krutú smrť, ktorou sa obetoval za ľudí na celom svete. //„Dnes sme kríž niesli štyria, takže sa to dalo zvládnuť. Neviem si predstaviť, že by som ten kríž niesol sám, tak ako Ježiš Kristus, snažím si to však uvedomiť každý Veľký piatok, čo prežil Ježiš kvôli nám, aby nás spasil,“ //rozprával nám muž,** ktorý** dnes v Spišskej Novej Vsi niesol **drevený **kríž.

Láska Kristova Novovešťania rôzneho vierovyznania spoločne prežili tajomstvo Veľkého piatku. Pred chrámom každej cirkvi zaspieval zbor danej cirkvi nádherné piesne. Potom predniesol kňaz zastúpenej cirkvi posolstvo tohto tajomného dňa.// „Veľký piatok je pre nás kresťanov veľmi významným kresťanským sviatkom. Spája nás láska Kristova. Preto sa my Kresťania môžeme stretnúť na verejnosti a takýmto tichým, spontánnym spôsobom prežiť tento deň,“// ozrejmil evanjelický farár **v Spišskej **Jaroslav Matys.

Dokážeme byť jednotní… Napriek tomu, že každá cirkev má svoje liturgické stvárnenie a svoju bohoslužobné špecifiká, jadro je rovnaké. Jeden Kristus, ktorý zomrel za nás všetkých.// „Pašiový sprievod ukázal, že dokážeme byť jednotní. Verím, že v tej jednote človek dokáže oveľa viac, ako keď ide človek iba sám. Je dosť málo toho, čo nás zjednocuje, ale dosť veľa, čo nás rozdeľuje. Mohlo by byť viac lásky a nádeje, ako nenávisti, ktorej je dosť veľa,“// vyslovil svoje želanie spišskonovoveský primátor Ján Volný.

Veľká noc= príbeh o nádeji… Primátor želá ľuďom z Spišskej veľa nádeje do budúcnosti. „Veľkonočný príbeh je predovšetkým o nádeji,“// povedal **Volný. **Na záver ekumenického sprievodu sa kňazi všetkých troch cirkví symbolicky objali. Po pašiovom sprievode prežili veriaci v Spišskej obrady veľkého piatku, či večernú krížovú cestu, ktorá sa začala na Tarči pod Kalváriou.

Už o chvíľu vám prinesiem aj video zo sprievodu.

Spisska24/Marie Melníková

Spojili sa veriaci troch cirkví, putovali s krížom
1
Galéria
SPRIEVOD
28
Galéria
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM