Miroslav Pomajdík Správy

Nezabudnuteľná kalamita v Spišskej a okolí: Dostanú obce v okrese kompenzáciu?

Zima bola bohatá na snehovú pokrývku a kalamitné udalosti. To sa prejavilo aj na zvýšenom odlive financií niektorých obcí na Slovensku, ktoré takto prišli o nemalé prostriedky zo svojho rozpočtu. Ministerstvo vnútra preto žiada uvolniť zo štátneho rozpočtu 556-tisíc eur na úhradu týchto výdavkov.

Ilustračný obrázok k článku Nezabudnuteľná kalamita v Spišskej a okolí: Dostanú obce v okrese kompenzáciu?
Zdroj: TASR

Tento návrh už poslalo ministerstvo na pripomienkovanie. Snehové kalamity postihli nie len severné oblasti Slovenska, ale dokonca aj okresy Dunajská Streda a Komárno. Situácia bola kritická aj na Spiši, konkrétne v 18-tich obciach v územnom obvode Spišská Nová Ves museli vyhlásiť dokonca mimoriadnu situáciu, kde sneh poškodil elektrické rozvody a zariadenia a niektoré obce boli bez elektrickej energie niekoľko dní.

Po mimoriadnych situáciách trvá vyčísľovanie škôd minimálne mesiac.„Každá obec si musí spísať, čo sa presne stalo, a naša reakcia bude čo najrýchlejšia,“ povedal minister vnútra Robert Kaliňák. Vláda podľa ministra čoskoro vyhodnotí nimi spôsobené škody. „Vláda sa bude snažiť podieľať sa na odstraňovaní škôd, aj keď nie vždy je to v našej kompetencii," vyhlásil Kaliňák.

Foto: ilustračné

Zdroj: Webnoviny.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM