JAB Rôzne

Týmto mladíkom odvaha nechýba: V rámci svojho hobby sa prechádzajú aj po zábradlí nad Hornádom!

Nedávno sme vám ukázali video Spišského hradu v podaní parkouristov z Trenčína. Tento šport, alebo ako parkouristi tvrdia štýl života zaujal nejedného chalana. A v našom meste sa nájde zopár chalanov, ktorí sa nepohybujú po meste, ako bežní ľudia.

Ilustračný obrázok k článku Týmto mladíkom odvaha nechýba: V rámci svojho hobby sa prechádzajú aj po zábradlí nad Hornádom!
Zdroj: Dnes24.sk

Parkour, alebo feerunning, sú spôsoby športu či životného štýlu, ktoré učarovali aj mladíkom zo Spišskej a okolia. Partia s názvom Light Movement má 12 členov vo veku od 17 do 30 rokov. Chlapci používajú na presun z jedného miesta na druhé nezvyčajný spôsob. Nepotrebujú k tomu veľmi veľa. Okrem dobrej kondičky len zaujímavé prekážky v prírode, alebo v meste. Tie sú pre nich výzvou a adrenalínom zároveň. My sme sa stretli s troma z nich, aby sme sa dozvedeli niečo viac. Na ukážkovom tréningu v meste sa nám predviedol Maroš (17), Samo (17) a Števo (30). Po adrenalínových kúskoch sme ich aj vyspovedali.

Prečo ste si vybrali práve tento druh športu, ak sa to dá tak nazvať a ako dlho sa tomu venujete?

Máme radi pohyb, ako taký. Nemyslíme si, že je to šport skôr to vnímame, ako náš životný štýl. Sme, ako iní ľudia len sa pohybujeme inak. Pre nás je salto to čo pre bežného človeka krok. Parkour je našou každodennou súčasťou. Niektorí sa tomu venujú viac ako sedem rokov.

Je parkour obmedzený vekom, alebo niečím iným?

Nie je obmedzený ničím, len vlastnou hlavou. Keď vie človek odhadnúť svoje schopnosti, dá sa robiť do vysokého veku.

Čo predchádza týmto kúskom, ktoré predvádzate, alebo ako prebiehajú vaše tréningy?

Základ je gymnastika, strečing a posilňovanie celého tela. Chodíme trénovať do Košíc aj do Nových Zámkov. V Spišskej zatiaľ trénujeme v parku, von po meste, alebo pri kamarátovi, kde sme si v jeho záhrade spravili vlastné cvičisko. Snažíme sa trénovať pravidelne niekoľkokrát do týždňa len je to obmedzené školou a inými povinnosťami a určite aj svalovkou (smiech).

Čo vám to dáva, respektíve čo zažívate, keď chodíte napríklad po zábradlí nad riekou?

Určite to človeka posúva a učí k sebaovládaniu aj sebapoznávaniu. Každou prekážkou posúvate svoje vlastné hranice. Je to adrenalín, ale pre nás aj istý druh relaxu. Pri tom vypneme a na nič nemyslíme len na konkrétnu prekážku.

Saltá rôzne premety a prekážky typu zábradlie, skaly, schody to sú dosť nebezpečné kombinácie. Máte aj strach?

Samozrejme, vždy je tam strach a stres, keď robíme niečo nové, čo sme ešte neskúšali. Keď ideme skúšať novú vec, tak búcha srdce, trasú sa nám nohy , ale o tom to je prekonať samého seba. Základ je sústrediť sa a nepanikáriť.

Stalo sa, že sa už niečo nepodarilo?

Ojój veľakrát. Väčšina úrazov sa stane práve vtedy, keď neodhadneme svoje schopnosti. Mali sme už rôzne úrazy, ale nič vážne našťastie.

Spomínali ste, že pri parkoure relaxujete. Je lepšie, keď ste spolu, ako skupina či trénujete radšej zvlášť?

Keď chce človek len tak vypnúť, tak to môže robiť aj sám, ale v skupine je to lepšie. Predsa je len väčšia zábava, pomôžeme si s novými prvkami, vymeníme rady poprípade má kto zavolať sanitku. (smiech)

Trénujete kdekoľvek meste, ako na to reagujú okoloidúci ľudia, poprípade baby?

Po meste trénujeme len preto, lebo nemáme kde trénovať, okrem toho cvičiska, čo spravil kamarát a je u neho doma. Reakcie ľudí sú rôzne. Mnohí si myslia, že sa chceme predvádzať, ale to nie je pravda len sa snažíme trénovať na voľnom priestranstve, napríklad v parku. Stalo sa nám, že nám už aj zatlieskali, ale väčšinou tá staršia generácia po nás kričí, že ničíme majetok, alebo volajú na nás políciu. Čo sa týka báb robíme to hlavne pre seba, nie pre nich, ale poteší, keď vás niekto pochváli.

Vraveli ste, že najdôležitejšie sústrediť sa, dá sa to keď ste uprostred mesta?

No to je veľakrát problém. Minule sme s kamarátom prechádzali po zábradlí nad Hornádom a jedna tetuška začala na nás kričať, že máme ísť dole, lebo spadneme. Práve aj preto by sme chceli v Spišskej s pomocou mesta vybudovať cvičisko pre parkouristov, kde sa budeme stretávať my, ale aj chalani či baby, ktoré budú mať o parkour záujem bez toho, aby sme niekomu prekážali.

Máte aj nejaké plány do budúcna čo sa týka parkouru?

Okrem toho cvičiska by sme si niektorí chceli spraviť v Mníchove trénersky kurz. Potom by sme mohli pôsobiť tu aj ako tréneri do budúcna. Pokračovať v tom a hlavne ukázať aj ostatným, aký je parkour skvelý a hlavne finančne nenáročný šport.

O tom, aké adrenalínové kúsky títo mladíci dokážu stvárať, jasne vypovedá aj ich video, ktoré tento rok nakrútili. Pozrite si ho v našej galérii.

Light Movement zo Spišskej Novej Vsi
1
Galéria
Chalani Light Movement zo Spišskej
8
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM