Správy

Unikát pri hradobnej priekope: V Levoči otvorili nové záchytné parkovisko, FOTO

Obyvatelia a návštevníci Levoče môžu využívať nové záchytné parkovisko. Na jeho výstavbu prispelo aj ministerstvo.

Ilustračný obrázok k článku Unikát pri hradobnej priekope: V Levoči otvorili nové záchytné parkovisko, FOTO
5
Galéria
Zdroj: TASR/Kristína Mayerová

V Levoči otvorili v stredu záchytné parkovisko pri hradobnej priekope. Pre domácich aj návštevníkov mesta bude k dispozícii od štvrtka (6. 5.).

Uviedol to počas otvorenia primátor Miroslav Vilkovský s tým, že cieľom tejto investičnej akcie bolo v prvom rade zvýšiť bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky v historickom centre mesta, ale aj skvalitniť služby pre vodičov.

Celá výstavba parkoviska vrátane opravy hradobného opevnenia stála podľa slov primátora 547 000 eur.

Z toho 150 000 eur bolo z Akčného plánu rozvoja okresu Levoča z Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR a ďalších 150 000 eur išlo z ministerstva financií prostredníctvom projektu na záchranu kultúrnych pamiatok. Zvyšok dofinancovalo mesto z vlastného rozpočtu.

Mesiace výstavby

Prvé projektové zámery boli už v roku 2009. Ako priblížil Vilkovský, prípravy sa však odsúvali, lebo nikdy na to neboli finančné prostriedky ani priestor.

Samotná výstavba parkoviska nakoniec trvala deväť mesiacov, aj keď pôvodne rátali so šiestimi. Dôvodom predĺženia bol podľa primátora stav hradobného opevnenia. To sa muselo zbúrať po celej dĺžke 400 metrov a vystavať podľa požiadaviek Pamiatkového úradu SR.

Aktuálne zo Slovenska

Parkovisko tvorí približne 70 parkovacích miest. Nachádzajú sa tam nové odvodňovacie drenážne rúry, chodníky, lavičky, koše, rampa, pokladňa aj kamerový systém. Na parkovisku sa snažili použiť čo najmenej asfaltu.

„Parkovacie miesta sú zospodu vystužené kameňom, vrchná vrstva je zem, v ktorej sa nachádza tráva. Chodníky a samotné parkovacie plochy sú z materiálov, kde môže dažďová voda priamo vsiakať a späť sa vracať do prírody,“ podotkol primátor.

Unikátne parkovisko

Slávnostného otvorenia parkoviska sa zúčastnil aj štátny tajomník Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR Dušan Velič.

„Toto parkovisko vnímam ako jedno z najexkluzív­nejších, ktoré na Slovensku poznám a naše ministerstvo naň prispelo asi jednou tretinou. Nie je iba funkčné pre obyvateľov, ale je to parkovisko, ktoré spĺňa kultúrno-historické osadenie. Sú tu zachované zelené plochy, ladí to s Levočou, ktorá je perla Spiša a mestom UNESCO. Verím, že zvýši aj turistický ruch v meste,“ skonštatoval Velič.

Ako dodal, v Levoči absolvoval pracovné stretnutie, kde hovorili aj o tom, ako pokračovať ďalej a podporovať takéto projekty v regiónoch. „V súvislosti s koronakrízou by sme veľmi radi nastavili pravidlá pre podporu mladých začínajúcich podnikateľov,“ doplnil štátny tajomník.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Prečítajte si tiež

Nové záchytné parkovisko pri hradobnej priekope
5
Galéria
Zdroj: TASR/Kristína Mayerová
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM