Rôzne

V Spišskej bolo rušno: Do protestu za vyššie mzdy sa zapojili stovky ľudí!

Podporiť kolektívne vyjednávanie za vyššie mzdy na Slovensku sa rozhodlo vo štvrtok do tisíc ľudí na protestnom zhromaždení spojenom s pochodom v Spišskej.

Ilustračný obrázok k článku V Spišskej bolo rušno: Do protestu za vyššie mzdy sa zapojili stovky ľudí!
9
Galéria
Zdroj: TASR

Dôvodom protestu podľa organizátorov sú nízke mzdy na Spiši, najmä vo firme Embraco Slovakia, ktorá je zároveň najväčším zamestnávateľom v Spišskej Novej Vsi. Člen predsedníctva OZ KOVO Jozef Balica uviedol, že avizované šesťpercentné zvýšenie miezd vo firme Embraco je nepostačujúce.

Solidaritu vyjadrili aj iní

„Ľudia znesú veľa. Dnes je tých ponúk viacej a vidia, že bez toho, aby sa bránili, tak nič nebude. Musia niečo spraviť, pretože dnes nič zadarmo nie je. Aj vyjednávanie je o tom, že aká je sila, kto stojí na druhej strane a či podporia samých seba," uviedol predseda OZ KOVO Emil Machyna.

Solidaritu so zamestnancami zo Spišskej Novej Vsi vyjadrili aj ľudia z Popradu, Prakoviec, Gelnice, Krompách a iných miest na Slovensku. „Je to protest, ktorý chce poukázať na to, že sme tu a sme pripravení. Ak to nepôjde, tak vieme urobiť aj tvrdšie kroky," povedal Machyna.

„Mzdy na Slovensku a zvlášť v regióne v Spišskej Novej Vsi, Levoči a Poprade sú veľmi nízke. Zďaleka nie sú to, čo ukladá Ústava SR, čiže, že mzdy za odvedenú prácu zabezpečili ľuďom dôstojnú úroveň. V tomto prípade sa o nej nedá hovoriť, maximálne tak o dôstojnom živorení,„ poznamenal Balica. Podľa jeho ďalších slov je potrebné pozerať aj na fenomén chudoby. "Základné platy v triede osem, ako ich prezentuje Embraco, tak ide o veľmi malé platy a ľudia majú problém z toho vyžiť. Keď prichádzajú veľké sviatky, tak si musia vziať pôžičky,“ povedal jeden z protestujúcich zamestnancov firmy Embraco v Spišskej Novej Vsi.

Zdroj: TASR

V priemere o 6 percent

Tono Oberhauser z Embraco Slovakia v stredu 30. novembra informoval, že spoločnosť plánuje zvyšovať mzdy. Počas tretieho kola rokovaní v pondelok 28. novembra v rámci kolektívneho vyjednávania bolo zo strany manažmentu navrhnuté medziročné zvýšenie platov v priemere o šesť percent. Ide o výsledok niekoľkomesačných rokovaní s materskou korporáciou.

„Za posledné štyri roky rástla mzda v Embraco každoročne v priemere o štyri percentá. Navrhovaný rast o ďalšie dva percentuálne body zohľadňuje aj vývoj na slovenskom pracovnom trhu," povedal personálny manažér spišského podniku Roman Kollár. Podľa Balicu je šesťpercentné zvýšenie mzdy nepostačujúce.

Priemerná mzda priamych zamestnancov, teda operátorov vo výrobe, je v súčasnosti na úrovni 760 eur. O zvyšovaní miezd prebiehali rokovania s centrálou spoločnosti v Brazílii už od mája. Kolektívne vyjednávanie v spoločnosti podľa Kolára pokračuje podľa plánu. Výsledkom by mala byť aj nová kolektívna zmluva.

Korporácia Embraco, člen skupiny Whirlpool, zamestnáva v Spišskej Novej Vsi vyše 2300 ľudí. V roku 2017 si slovenská pobočka pripomenie 20. výročie svojho založenia. Vyrába kompresory a kondenzačné jednotky pre domáce a komerčné chladenie. Na jar 2017 otvorí spoločnosť v Spišskej Novej Vsi nové technologické centrum výskumu a vývoja.

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info zo Spišskej a okolia.

V OBRAZOCH: V Spišskej pochodovali stovky ľudí za vyššie mzdy
9
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM