Rôzne

V Spišskej pribudli naozajstné zaujímavosti: Slnečná sprcha a to ešte nie je všetko!

V našom meste sa zrealizovali naozaj pozoruhodné zaujímavosti. Už ste videli niekedy slnečnú sprchu či variť čaj za pomoci solárneho variča?

Ilustračný obrázok k článku V Spišskej pribudli naozajstné zaujímavosti: Slnečná sprcha a to ešte nie je všetko!
Zdroj: Dnes24.sk

Slnko ako najtypickejší obnoviteľný zdroj energie zohrávalo kľúčovú úlohu v tohtoročných projektoch grantového programu Cena Embraco za ekológiu. Z fotovoltického panela na streche jednej zo škôl v Spišskej Novej Vsi vedia dostávať spotrebiče v učebni energiu na svoju prevádzku. Na ďalšej škole v našom meste dokážu variť čaj pomocou solárneho variča a na Základnej škole na Nejedlého ulici majú zase slnečnú sprchu.

Tieto projekty získali podporu v rámci ôsmeho ročníka grantového programu Ceny Embraco za ekológiu pre základné a materské školy v okrese Spišská Nová Ves. Spoločnosť za osem rokov rozdelila z grantového programu vyše 50 000 eur.

Na strechu dali fotovoltický panel

Projekt Zmeň svoje myslenie, zmenia sa aj tvoje činy na Základnej škole Ing. Kožucha v Spišskej Novej Vsi získal nielen finančnú podporu, ale aj úzku spoluprácu so spoločnosťou. V škole bola vytvorená učebňa pre rozvoj alternatívnych zdrojov energií.

„Pomohli sme vyšpecifikovať dodávateľa fotovoltického hybridného systému v kombinácii s veternou turbínou, dodať potrebnú projektovú dokumentáciu a spoločnými silami zrealizovať projekt. Bol som pri tom, keď nadšení žiaci, školník a učitelia umiestnili fotovoltický panel na strechu. A tiež veternú turbínu na stožiar, ktorý vidieť už z diaľky. Škoda, že Spišská Nová Ves nie je až také veterné mesto, bolo by tej čistej energie ešte viac,“ povedal Martin Kaprál z elektrického laboratória Embraca. V učebni netradičných zdrojov sa v akumulátoroch ukladá energia zo slnka a vetra. Počas vyučovacích hodín ju môžu učitelia a žiaci využiť na napájanie projektora či notebooku. Žiaci školy zostrojili tiež slnečnú sušičku, chladničku i solárnu pec.

Slnečná sprcha

Na Základnej škole na Nejedlého ulici v Spišskej Novej Vsi majú zase vďaka projektu slnečnú sprchu. V Základnej škole Nad Medzou si žiaci dokážu navariť čaj za pomoci solárneho variča. No pochváliť sa môžu aj mimo nášho mesta. V Kluknave pri Krompachoch z projektu obnovili a skrášlili zanedbaný areál školy.

Materské školy sa venovali téme Voda nad zlato. V obci Smižany pri Spišskej Novej Vsi vznikla v areáli materskej školy relaxačná zóna s jazierkom, monolitným kameňom a vŕbovými tunelmi. V škôlke na Tehelnej ulici v Spišskej Novej Vsi sa do projektu pustili rómske deti za pomoci učiteliek a rodičov. Výsledkom je zveľadenie priestorov školy.

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info zo Spišskej a okolia.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM