JAB Rôzne

Veľká novinka nemocnice na FOTKÁCH: V Spišskej otvorili oddelenie za vyše milión eur!

Nové oddelenie urgentnej a intenzívnej starostlivosti v spišskonovoveskej nemocnici je už slávnostne otvorené. Ide o investíciu za viac ako jeden milión eur. Zoznámiť sa s ňou môžete prostredníctvom fotiek.

Ilustračný obrázok k článku Veľká novinka nemocnice na FOTKÁCH: V Spišskej otvorili oddelenie za vyše milión eur!
Zdroj: Dnes24.sk

Po necelých šiestich mesiacoch výstavby nemocnica Svet zdravia Spišská Nová Ves v utorok oficiálne zahájila činnosť oddelení urgentnej a intenzívnej starostlivosti novej generácie. Jej cieľom je zásadným spôsobom zvýšiť kvalitu akútnej zdravotnej starostlivosti v spišskom regióne a vytvoriť ukážkový model pre celé Slovensko.

Podľa závažnosti

„Veľmi ma teší, že sme tento projekt dokázali postaviť v prostredí všeobecnej regionálnej nemocnice. Navyše sa tu podarilo zostaviť tím, ktorý koncentruje lekárov a sestry s dlhoročnými skúsenosťami z urgentnej a intenzívnej medicíny u nás a v zahraničí. Urgentné príjmy považujeme za jednu zo sieťových priorít. Verím, že realizácia tohto projektu napomôže k ich rozšíreniu v tejto modernej podobe po celom Slovensku,“ povedal generálny riaditeľ siete regionálnych nemocníc Svet zdravia Ľuboš Lopatka.

Pacientov podľa slov primára urgentného oddelenia Borisa Šťastného na novom oddelení ošetria prednostne podľa závažnosti ich stavu. To sa docieli zavedením takzvanej triáže počas vstupného príjmu. Ide o proces, ktorý stanovuje prioritu vyšetrenia pacienta na základe závažnosti jeho stavu, nameraných hodnôt fyziologických funkcií a údajov získaných od pacienta.

„Skladá sa z piatich stupňov. Ku každému stupňu závažnosti bude priradený maximálny čas, dokedy má byť pacient definitívne ošetrený. Najakútnejšie stavy musia byť vyriešené okamžite alebo najneskôr do desiatich minút. Menej akútne stavy medzi jednou až dvoma hodinami. Poradie pacientov teda neurčuje čas príchodu na ošetrenie,“ ozrejmil primár.

Záleží na minútach

Podľa slov riaditeľky nemocnice Renáty Šulákovej veľmi záleží aj na čase. „Za 10 – 15 minút pri krvácaní z veľkej cievy človek stratí až jeden liter krvi. Následky môžu byť fatálne. Hlavným cieľom je viac zachránených životov a celkové uzdravenie pri akútnych pacientoch,“ vysvetlila. Na rozdiel od štandardného ošetrenia u lekárov z jednotlivých špecializácií budú pacienti v opatere novovybudovaného tímu urgentnej medicíny.

Na oddelenie urgentnej medicíny stavebne nadväzuje aj nové oddelenie multiodborovej intenzívnej starostlivosti, ktoré spája bývalé oddelenie anestéziológie a intenzívnej medicíny a jednotky intenzívnej starostlivosti. Jeho prínos spočíva podľa nemocnice v tom, že hospitalizovaní pacienti sú umiestnení na jednotke so sústredenou intenzívnou starostlivosťou a na ich stave a liečebnom postupe sa v prípade potreby vie dohodnúť multiodborový tím špecializovaných lekárov. Z nových 18-tich lôžok sú dve stavebne izolované. Budú sa využívať pri pacientoch, ktorí sú infekční a pri ktorých treba eliminovať riziko rozšírenia nákazy.

Môže vás zaujímať:

Dlhoročný problém, ktorý trápil nemocnicu v Spišskej je zažehnaný: Všimli ste si tú zmenu aj vy?

Zábery, ktoré si môžete pozrieť ako prví: Nový urgent v spišskonovoveskej nemocnici v obrazoch

V OBRAZOCH: Pozrite si, ako vyzerá nový urgent v spišskonovoveskej nemocnici
20
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM