Iveta Hrabovská Rôzne

Víkendová noc patrí zaľúbencom: Budú padať hviezdy!

Ak patríte k tým ľuďom, ktorí sa radi pozerajú na nočnú oblohu, tak v najbližších dňoch si naozaj ulahodíte. Obloha až do nedele ponúkne hviezdne divadlo, v rámci ktorého môžete v priamom prenose vidieť padať meteorický roj.

To, čo od dnes môžete vidieť na oblohe, sa nazýva Perzeidy. Ide o akýsi prach, ktorý na svojej dráhe zanecháva periodická kométa 109P/Swift-Tuttle. Počas vstupu do zemskej atmosféry úlomky kométy zhoria, čím vytvárajú ohnivý úkaz na oblohe.

Kedy a kde ich pozorovať?[/si­ze][/color]

Perzeidy sú viditeľné každoročne zhruba od polovice júla. Najväčšia aktivita meteorického roja je však zaznamenaná od 8. augusta do 14. augusta, pričom maximum padajúcich hviezd je možné vidieť 12. augusta. Práve počas maxima je možné spozorovať takmer sto úlomkov za hodinu, frekvencia je však variabilná. Viditeľné sú predovšetkým na severnej pologuli keďže dráha kométy, z ktorej útvary pochádzajú prechádza práve týmto smerom.

Pozorovanie v hvezdárni[/si­ze][/color]

Padajúce nebo bude viditeľné najmä počas priaznivého počasia. V prípade mrakov budú Perzeidy pozorovateľné len útržkovite. Dôležitú úlohu v pozorovaní zohráva i mesiac. Najviac by boli útvary viditeľné počas novu a naopak najhoršie počas splnu. Ak nám príroda impozantný pohľad na nebo dopraje, môžeme si tak pri padajúcich hviezdach želať všetko to, čo chceme aby sa nám splnilo. A na svoje si pri pohľade na romantickú oblohu prídu aj zaľúbenci.

Perzeidy ako Slzy[/size][/color]

Úlomky kométy sa občas symbolicky nazývajú aj „slzami svätého Vavrinca.“ Metafora získala názov ako pamätník na mučenícku smrť svätého Vavrinca, ktorý bol upálený 10. augusta v roku 258. Práve v tom čas mal roj jednu z najvyšších intenzít.

[blockquote]Kométu s obežnou dráhou 130 rokov, objavili nezávisle od seba Lewis A. Swift a o tri dni neskôr HoraceParnellTuttle v roku 1862. Názov „Perzeidy“ je pomenovanie podľa bodu na oblohe -radiantu, odkiaľ úlomky kométy vychádzajú, pričom táto malá plôška sa nachádza v súhvezdí Perzea.[/bloc­kquote]

[youtube=400,270]h­ttp://youtu.be/MDE­A2f9pDXs[/you­tube] Autor: Filip Lehotský Foto: tasr

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM