Miroslav Pomajdík Správy

Vláda rozdávala investičné stimuly: Na zozname aj firma, ktorá mieri do Prakoviec

Vláda Róberta Fica schválila v stredu investičné stimuly pre troch investorov vo výške 33,6 mil. eur. Medzi nimi sa nachádza aj spoločnosť Railway Casted Components, ktorá rozbehne výrobu v Prakovciach. Podporu dostanú aj spoločnosti Brovedani Slovakia a Continental.

Ilustračný obrázok k článku Vláda rozdávala investičné stimuly: Na zozname aj firma, ktorá mieri do Prakoviec
Zdroj: TASR

Firmy môžu rátať s daňovými úľavami až vo výške 27,6 mil. eur. Tie na oplátku chcú preinvestovať na Slovensku viac ako 284 mil eur a zamestnať zhruba 1 100 ľudí.

Spoločnosť Railway Casted Components, ktorá otvára výrobňu v Prakovciach by mohla dostať od štátu investičnú pomoc vo výške takmer 10 mil. eur. Ministerstvo hospodárstva SR z toho navrhuje vláde, aby 2,5 mil. eur putovalo ako dotácia pre spoločnosť na obstaranie dlhodobého majetku, 3,13 mil. eur na vytvorenie nových pracovných miest a 4,3 mil. eur vo forme daňových úľav z príjmu. Firma sa zaviazala vybudovať novú fabriku za 20 mil. eur, kde sa budú vyrábať odliatky pre železničný priemysel, kde by malo nájsť prácu do roku 2014 zhruba 350 ľudí.

„Stimuly si tie firmy zaslúžia. Keď budú dosahovať hospodárske výsledky, tak im môže byť poskytnutá daňová úľava. Úľavy na poskytnutie pracovného miesta dostanú firmy vtedy, keď splnia podmienky," skonštatoval minister hospodárstva Tomáš Malatinský. Malé podniky majú však nato iný názor a tvrdia, že ich znevýhodňujú oproti veľkým firmám a deformujú trh.

„Pre malé podniky je dostatok modelov podpory. Myslím si, že ešte pôjdeme tým smerom, aby sme podporili aj tieto podniky pri menšom počte pracovných miest. Na to sa chystáme," reagoval Malatinský.

Foto: ilustračné

Zdroj: Webnoviny.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM