Kultúra

Výnimočný počin Spišského divadla: Slovenská premiéra Búračky ONLINE

Spišské divadlo ako prvé na Slovensku uvedie v online priestore hru maďarského autora Györgya Spiróa Búračka.

Ilustračný obrázok k článku Výnimočný počin Spišského divadla: Slovenská premiéra Búračky ONLINE
Zdroj: Dnes24.sk

Online premiéra inscenácie, ktorá vtipným spôsobom odhaľuje charaktery účastníkov hromadnej búračky, sa uskutoční naživo v piatok (16. 4.) o 18.00 h. Informovala o tom lektorka dramaturgie divadla Sofia Skokanová s tým, že vstupenky je možné si zakúpiť na webovej stránke divadla.

Slovenská premiéra

György Spiró, jeden z najvýznamnejších súčasných maďarských dramatikov a spisovateľov, bol niekoľkokrát ocenený za najlepšiu maďarskú drámu roka. Na Slovensku už autor nie je úplne neznámy, viaceré divadlá uviedli jeho hry ako Kvarteto, Sladký domov alebo Kuracia hlava, takisto v preklade vyšla próza Jarná výstava,“ uviedla Skokanová. Tragikomédiu Búračka v preklade režiséra Karola Rédliho uvedie Spišské divadlo v slovenskej premiére. Hra získala ocenenie Najlepšia nová maďarská dráma roku 2004.

Ako opísala Skokanová, v situácii hromadnej autonehody je skupina ľudí nútená na chvíľu sa zastaviť. Všetci sú v živote hnaní k čo najvyššej produktivite, čo sa nevytráca ani v takejto situácii a spôsobuje to sériu vtipných mikrotransakcií. Pestrá mozaika účastníkov autonehody vytvára obraz o súčasnej spoločnosti založenej na neustálom raste a produktivite.

Inšpirácia na križovatke

Autorovi námet napadol, keď sám jednu autonehodu zažil. „Odrazu som si všimol, že túto bezútešnú, sivú, škaredú, depresívnu križovatku stvoril Boh ako scénu pre súdobú komédiu: videl som pred sebou sériu ťuknutí, účastníci tam musia dlho vyčkávať a všeličo sa medzi nimi udeje. Cítil som, že z toho môže byť komédia s mnohými súčasnými charaktermi, vlastne bez hlavných postáv, veď dnes je už po celom svete spoločnosť nútená pohybovať sa autami,“ priblížil autor.

Režisér inscenácie Rédli, ktorý je zároveň autorom prekladu z maďarčiny, spolupracuje so Spišským divadlom prvý raz. V inscenácii účinkujú herci Spišského divadla a ako hosťujúca herečka Anna Kačírová. Inscenáciu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Mohlo by vás zaujímať:

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM