Miroslav Pomajdík Správy

Weight Pulling Haniska 2013: Pittbullka zo Spiša Kebitch zaznamenala ďalší úspech

V rekreačnej oblasti blízko Prešova sa uskutočnil 2. ročník súťaže Weight pulling Haniska. Dvojročný americký staffordšírsky teriér Luger obhájil vlaňajšie absolútne víťazstvo súťaže v ťahaní záťaže psami všetkých plemien.

Ilustračný obrázok k článku Weight Pulling Haniska 2013: Pittbullka zo Spiša Kebitch zaznamenala ďalší úspech
Zdroj: Dnes24.sk

Na súťaži mali svoje zastúpenie aj chovatelia zo Spiša. V kategórii suky do 30 kg sa umiestnila na skvelom 1. mieste pittbullka Kebitch chovateľky Kristíny Dubivskej zo Smižian. Kebitch potiahla celkovú váhu 1 855 kg.

Hlavný organizátor podujatia Jaroslav Nižňanský konštatoval, že dnes sa s ťahaním bremena popasovalo 21 psov zo Slovenska a z Poľska. Súťažilo sa v štyroch kategóriách, ktoré predpisujú regule tohto športu. „Sme veľmi spokojní, že k nám zavítalo na prvýkrát toľko súťažiacich. Tešíme sa aj z diváckej účasti, veď výkony psov sledovalo takmer 200 ľudí. Absolútnemu víťazovi sa podarilo potiahnuť náklad, ktorý vážil 1105 kilogramov“, povedal Nižňanský.

Najväčšiu záťaž síce zvládol belgický ovčiak Derik, ktorý utiahol náklad 2013 kilogramov, ale regule tohto športu hovoria, že pri výsledkoch sa zohľadňuje čas a vlastná hmotnosť psíka, ktorú nákladom prekoná. „Medzi sučkami bola absolútnou víťazkou pittbullka Freya, ktorá zvládla 1255 kg“, doplnil Nižňanský.

Samotná súťaž prebieha tak, že psy ťahajú náklad na vozíku umiestnenom na koľajničkách a musia ho potiahnuť na vzdialenosť osem metrov. Základná hmotnosť je 350 kg, každý pes má osem pokusov plus jeden opravný. Na každý pokus má 90 sekúnd.

Nižňanský, ktorý je členom klubu Sibírsky husky team Haniska, uviedol, že v okolí Prešova podobné preteky nemajú tradíciu, a preto sa rozhodli vytvoriť takéto podujatie. Ďalším cieľom je vybudovať seriál takýchto pretekov, aby sa podarilo obnoviť Slovenský pohár.

Foto: Archív Kristína Dubivská

Weight Pulling Haniska 2013
19
Galéria
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM