JAB Rôzne

Známe tváre zo Spišskej to prezradili: Ako a kde budú tráviť Veľkú noc?

Už len pár dní nás delí od začiatku veľkonočných sviatkov. Zisťovali sme, ako Veľkú noc prežije hlava nášho mesta, viceprimátorka či náčelník mestskej polície.

Ilustračný obrázok k článku Známe tváre zo Spišskej to prezradili: Ako a kde budú tráviť Veľkú noc?
Zdroj: TASR

Veľkonočné sviatky sú najvýznamnejším sviatkom pre všetkých kresťanov. Pre iných sú zasa symbolom prichádzajúcej jari, alebo časom oddychu. Nás zaujímalo čo tieto sviatky znamenajú a kde ich budú tráviť známe tváre, ktoré majú pod palcom naše mestom.

Primátor využíva sviatky na oddych a stretnutie s rodinou

Veľkonočným sviatkom na chuť podľa jeho slov neprišiel primátor nášho mesta Ján Volný. „Nie som veľmi stotožnený s týmito sviatkami. Podľa mňa sú aj krajšie sviatky. Tomu zvyku šibania či oblievania som nikdy neprišiel na chuť,“ zdôveria sa hlava mesta.

Naopak, čo je podľa neho pekné na veľkonočných sviatkoch je to, že prichádza jar a je trošku voľného času na stretnutie s rodinou a blízkymi. „Ja viem, že tieto sviatky majú hlbší význam, ale ja ich využívam najmä na oddych. Samozrejme, že pri dvoch dcérach sa nevyhnem ani kúpačom. Čo sa mi však páči je to, že vždy k nám prídu zaspievať folklóristi, čo je veľmi milé. Mojou úlohou vo Veľkonočný pondelok – keďže je u nás veľa návštev – je zabezpečovať servis, aby bolo všetko v poriadku, no aktívne to nejako neprežívam,“ zasmial sa primátor.

U viceprimátorky nesmú chýbať doma maľované vajíčka

Viceprimátorka Spišskej Novej Vsi Lea Grečková má Veľkú noc rada. „Keď som bola malá, tešila som sa na kúpačov. Keď som dospela, zistila som, že sviatky znamenajú pre ženu veľa starostí a práce. Teraz sa však už snažím tieto dni využiť najmä na oddych a návštevu svojich blízkych,“ povedala viceprimátorka. Ako pre náš portál prezradila, na jej veľkonočnom stole nesmie chýbať varená šunka, syreček či zemiakový šalát.

„Samozrejme okrem jedla nesmú chýbať ani bahniatka, alebo prvé jarné kvietky či doma maľované vajíčka, ktoré sme robili ľudovým spôsobom. Obalili sme vajíčko nejakým zeleným lístkom, dali do starej pančuchy a varili v cibuľových šupkách,“opísala zvyk jej rodiny s tým, že hoci Veľkonočné pondelky väčšinou trávi doma, kúpačom sa jej darí úspešne vyhýbať.

Pre náčelníka mestskej polície sú to najväčšie sviatky roka

„Pre mňa sú to najväčšie kresťanské sviatky roka. Ako vždy v tomto čase som s rodinou, absolvujem bohoslužby a spolu so synmi sa potom tešíme a nevieme dočkať po pôste na Veľkonočný pondelok a vôňu šunky, domácich klobások, vajíčkový syr a nesmie chýbať čerstvý chren s cviklou,“ priznal náčelník mestskej polície Michal Komara.

Ako si zaspomínal, jeho detstvo, či už v dedinke Brutovce, neskôr v Spišskom Podhradí sa nieslo v znamení oblievačky, ale bolo to slušné, v rámci normy. „Keď vyrástol syn, tak sme spolu chodili oblievať manželky najbližších priateľov, bolo to príjemné, ale hlavne veselé,“ opísal.

V súčasnosti ako prezradil trávi veľkonočné sviatky doma. „Na Veľkonočný pondelok začínam decentne voňavkovať moju 85 ročnú svokru, potom je na rade manželka a dcéra. Žiaľ, všetko toho času je iné, ako to bolo v minulosti, ale často si spomínam na tieto krásne časy minulé, veselé, štedré a priateľské,“ uzavrel náčelník.

Môže vás zaujímať:

Foto:ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM