Správy

Omikron môže ohroziť MHD aj odvoz odpadu. Mesto sa pripravuje na výpadky zamestnancov, VIDEO

Mesto Košice, ktoré zamestnáva 6 500 ľudí, sa pripravuje na masívny výpadok svojich zamestnancov v súvislosti s omikron variantom nového koronavírusu.

Zdroj: TASR/Diana Semanová

Mesto predpokladá, že väčšie výpadky môžu nastať od konca budúceho týždňa. Vedenie mesta a zástupcovia mestských podnikov o tom informovali na stredajšej (26. 1.) tlačovej konferencii s tým, že v prípade enormných výpadkov nemusia byť zabezpečené všetky služby.

Pandemický plán

Podľa primátora Jaroslava Polačeka sa masovému výpadku zamestnancov nevyhnú. Mesto identifikovalo sedem oblastí ohrozených dočasným nedostatkom pracovníkov, ide o školstvo, energetiku, zimnú údržbu, odpadové hospodárstvo, mestskú hromadnú dopravu (MHD), cintorínske a pohrebné služby, ako aj sociálne služby.

Na prepracovaní svojich pandemických plánov pracovali mestské podniky od začiatku roka. Ak dôjde k výpadku približne polovice zamestnancov, mesto bude schopné zabezpečovať väčšinu služieb. „V prípade, ak masívny výpadok zasiahne našich zamestnancov, rôzne podporné, pracovné či sekundárne tímy, ktoré sú pripravené ako zálohové, môže sa stať, že niektoré veci v Košiciach nebudú fungovať na 100 percent,“ povedal primátor.

Predpokladá, že masívny výpadok začne buď v závere budúceho týždňa alebo ďalší týždeň. „Máme pred sebou štyri až šesť týždňov, ktoré budú ťažké,“ dodal.

MHD a odvoz odpadu

Dopravný podnik mesta Košice (DPMK) sa v súčasnosti zaoberá tým, kedy a v akej forme bude zavedený upravený režim MHD. Venuje sa aj tomu, aby mal v prípade problémov so zásobovaním dostatok nafty či náhradných dielov. DPMK prijal všetky potrebné opatrenia, aby príchod novej vlny zvládli a prípadné výpadky vodičov pocítili cestujúci v čo najnižšej možnej miere. Pravidelne testuje aj svojich zamestnancov. Zaočkovanosť vodičov sa pohybuje na úrovni 50 percent.

Na výpadky zamestnancov je pripravený aj Kosit, ktorý ma v Košiciach na starosti odpadové hospodárstvo aj zimnú údržbu. „Pri výpadku personálu ako prvé odsunieme odvoz triedených zložiek, pretože prioritou sú zimná údržba a odvoz odpadu, to bude našou hlavnou úlohou,“ priblížil pandemický plán za spoločnosť Kosit Michal Hrabovský.

Tepelné hospodárstvo (TEHO) v rámci preventívnych opatrení okrem udelenia práce z domu či rozčlenia pracovných skupín nakúpilo aj antigénové samotesty. O bezproblémové dodávky tepla a teplej vody do košických domácnosti sa stará 132 zamestnancov TEHO. „Každý zamestnanec, bez ohľadu na to, či bol očkovaný, alebo prekonal ochorenie COVID-19, ak pracuje v kolektíve, musí ráno pred nástupom do práce vykonať samotest,“ spresnil riaditeľ TEHO Jaroslav Tkáč.

V hre je dištančná výuka

Čo sa týka školstva, mesto chce, aby mohol byť zabezpečený výchovno-vzdelávací proces v prezenčnej forme. V prípade, ak by sa situácia zhoršila, je pripravené prejsť na dištančnú výučbu. Tento týždeň je v karanténe 198 tried na 32 základných školách, čo predstavuje vyše štyritisíc žiakov.

Sprísnené opatrenia zaviedla aj Správa mestskej zelene (SMsZ), ktorá má na starosti i pohrebné a kremačné služby. Ich zabezpečenie je pre mestskú zeleň prioritou. Podľa jej riaditeľky Marty Popríkovej je proti covidu zaočkovaných 75 percent jej zamestnancov.

Posilnené testovanie

Mesto prostredníctvom mestskej organizácie K13 – Košické kultúrne centrá zároveň plánuje v závere tohto týždňa opäť spustiť tri odberové miesta na antigénové testovanie na ochorenie COVID-19, a to v Kulturparku na Kukučínovej ulici, v Amfiteátri a vo Výmenníku Važecká na Galaktickej ulici. Okrem zamestnancov mesta a mestských podnikov ich bude môcť využívať aj verejnosť.

Priamo v Košiciach je v súčasnosti 66 mobilných odberových miest (MOM) na testovanie. V 52 robia výlučne antigénové testy, v desiatich antigénové aj PCR testy a v zvyšných štyroch MOM iba PCR testy.

Prečítajte si tiež

Zdroj: TASR/Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM