Zuzana Vajayová Rôzne

Opatrenia po zosuvoch pôdy sú zatiaľ provizórne

Štvrté zasadnutie krízového štábu, ktoré zhodnotilo posun sanačných prác na záchranu svahu na Ulici 1. mája v Krásnej a na Kostolianskej ceste sa uskutočnilo v stredu 26. januára na Magistráte mesta Košice (MMK).

Ako TASR informovala hovorkyňa MMK Martina Viktorínová, od posledného zasadnutia sa uskutočnili odborné prehliadky dotknutých území, posudky, projektové a statické práce. „Takisto prebehli rokovania s ústrednými orgánmi štátnej správy, Obvodným úradom životného prostredia v Košiciach. Záverom týchto rokovaní je odporučenie na vykonanie podrobnejšieho geologického prieskumu, ktorý by sa dotýkal aj priľahlej oblasti,“ dodala.

Zároveň bolo odporučené dodržiavanie ochranného pásma vo vzdialenosti 60 metrov od hornej hrany svahu, v ktorom je stavebná uzávera. „V súčasnosti pokračujú sanačné práce v oblasti, zo svahu odvádzajú vodu už dva vrty. V priebehu dnešného dňa bude osadený ďalší vrt,“ doplnila Viktorínová.

Ako ďalej spresnila, vrchná vrstva pôdy na svahu je zamrznutá, a tak stabilizuje svah. Tieto opatrenia sú však iba provizórne. Komplexná geologická spáva, ktorá bola vypracovaná pre ministerstvo životného prostredia, v súčasnosti je pripomienkovaná zo strany ministerstva. Po schválení bude k dispozícii aj vedeniu mesta Košice.

„Na Kostolianskej ceste bol vykonaný prieskum aj prostredníctvom horolezcov, ktorý potvrdil uvoľňovanie skál zo svahu. Postup záchranných prác a sanácia pravého brehu rieky Hornád sú limitované vývojom počasia,“ doplnila hovorkyňa MMK.

Mimoriadna situácia naďalej trvá, monitoring zosuvov budú vykonávať pracovníci Mestskej polície raz za noc. Ďalšie zasadnutie krízového štábu bude podľa potreby a vývoja situácie.

Zdroj: TASR

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM