Orchester košickej Štátnej filharmónie v Číne: Koncertné sály praskali vo švíkoch!
Orchester Štátnej filharmónie Košice (ŠfK) na prelome rokov 2016/2017 reprezentoval Slovensko na takmer dvojtýždňovom turné v Čínskej ľudovej republike. V histórii ŠfK ide o druhý zájazd do tejto ázijskej krajiny.
„Druhé koncertné turné ŠfK do Čínskej ľudovej republiky bolo vynikajúce a úspešné. Svedčí o tom aj rozprávanie o ďalšej spolupráci s čínskym agentom. ŠfK pod vedením svojho šéfdirigenta Zbyňka Müllera odohrala sedem koncertov vo významných koncertných sálach Číny. Začali sme v Pekingu, skončili sme v Šanghaji, čo sú dve najvýznamnejšie koncertné pódia pre vážnu hudbu,“ uviedol riaditeľ ŠfK Július Klein.
Koncertné sály v mestách Peking, Nanjing, Taizhou, Maanshan, Huaian, Yixin a Šanghaj navštívilo počas koncertov viac než 8000 poslucháčov.
Orchester publiku priblížil domáci aj svetový koncertný repertoár, ktorý bol rozdelený na dva celovečerné programy. Nechýbala tvorba slovenského skladateľa Jána Levoslava Bellu, z ktorej zaznela jeho Slávnostná predohra Es dur. Filharmonici naštudovali aj tri časti zo Smetanovho symfonického cyklu Má vlast (Vyšehrad, Vltava, Šárka), Symfóniu d mol Césara Francka a Novosvetskú symfóniu Antonína Dvořáka.
Program koncertov reflektoval aj aktuálne oslavy Nového roka, preto na novoročných koncertoch zazneli aj obľúbené polky a valčíky dynastie Straussovcov, akým je napríklad známy valčík Na krásnom modrom Dunaji. „Systematická a koncentrovaná príprava orchestra pred Vianocami a počas skúšok v Číne priniesla svoj efekt vo vynikajúcich výkonoch, ktoré ocenilo publikum aj organizátori koncertov,“ približuje svoje dojmy Klein.
„Veľkú zásluhu na tomto úspechu má samozrejme šéfdirigent Zbyněk Müller, ktorý odviedol vynikajúcu prácu. V závere každého koncertu poprial publiku orchester šťastný nový rok v čínštine, čím si u domácich získal veľké sympatie,“ povedal riaditeľ.
Mimoriadne úspešné turné orchestra ŠfK v jednej z najprosperujúcejších krajín sveta podľa jeho slov opäť prinieslo spokojnosť na oboch stranách a predznamenalo tak priestor pre ďalšie zahraničné projekty ŠfK.
Foto: ilustračné