Marcel Páleš Správy

Oživená hvezdáreň v Medzeve: Návštevníci uvidia nové planetárium aj planetárny park

Nové planetárium slávnostne otvorili včera vo Hvezdárni v Medzeve (okr. Košice okolie) v rámci Dňa otvorených dverí. Pri obnove pomáhali mladí ľudia z piatich európskych krajín.

Ilustračný obrázok k článku Oživená hvezdáreň v Medzeve: Návštevníci uvidia nové planetárium aj planetárny park
Zdroj: TASR

„Spoluprácou na projekte sa podarilo v Medzeve vytvoriť trojrozmernú stálu expozíciu planetárneho systému a dokončiť planetárium, ktoré bolo nedokončené 15 rokov. Pribudli možnosti pre návštevníkov hvezdárne počas celého roku, pričom prestaneme byť závislí od počasia pri prezentáciách pre školy,“ uviedla Oľga Ballaschová z miestnej hvezdárne.

Oživiť hvezdáreň pomohli mladí ľudia

V objekte vznikla nová súčasť hvezdárne, doteraz nevyužitú miestnosť je možné využívať počas celého roka. Ide o výsledok dlhoročnej spolupráce viacerých subjektov. Oživiť medzevskú hvezdáreň pritom pomohli v rámci programu EÚ mladí ľudia zo Slovenska i zahraničia.

Hvezdáreň od minulého roku spolupracuje s Regionálnym centrom mladých (RCM) Košice a neformálnou skupinou mládežníkov MOveo. Uskutočnili sa tu odborné astronomické výstavy s medzinárodnou účasťou, kde na vernisážach prednášali členovia Slovenskej akadémie vied – Ústavu experimentálnej fyziky Košice. Od 23. do 31. augusta vo Hvezdárni v Medzeve pokračuje celoeurópsky projekt – výmenný medzinárodný pobyt mládežníkov z piatich krajín Európskej únie.

Program mládežníckej výmeny „Everyone under one sky“ je financovaný zo zdrojov EÚ z programu Mládež v akcii, ktorý je určený pre mladých ľudí vo veku od 13 do 30 rokov, ako aj mládežníckym pracovníkom. Jeho cieľom je podporiť mladých ľudí, ktorí chcú byť aktívni, cestovať, spoznávať nových ľudí z celej Európy a sveta, nadviazať nové priateľstvá, vyjadrovať svoj názor, získať nové poznatky a zručnosti, ktoré im v budúcnosti pomôžu presadiť sa.

Podarí sa vzbudiť väčší záujem o hvezdáreň?

Projekt realizuje neformálna skupina pod názvom MOveo, ktorá má už niekoľkoročné skúsenosti s realizovaním podobných projektov. Odbornú pomoc zabezpečuje Regionálne centrum mládeže – Centrum voľného času Košice. Na mládežníckej výmene v obci Medzev sa zúčastňuje 27 mladých ľudí z Fínska, Grécka, Belgicka, Slovenska a Slovinska.

„Cieľom výmeny je obnovenie aktívnej účasti miestnej hvezdárne na verejnom živote obyvateľov mesta. Program je kombináciou praktických a teoretických činností, počas ktorých sa mladí ľudia oboznámia s históriou hvezdárne a obce, spoznajú astronómiu prostredníctvom praktických pozorovaní nočnej oblohy, prispejú k vybavenosti hvezdárne vytvorením funkčného planetária a trvalou výstavou, a pomôžu propagovať hvezdáreň medzi miestnymi obyvateľmi,“ vysvetľuje autor projektu Patrik Paugsch. Vďaka programu majú účastníci tiež možnosť predstaviť jednotlivé krajiny, ako aj ich kultúru a históriu.

Budova hvezdárne je majetkom Košického samosprávneho kraja (KSK) v správe Kultúrneho centra údolia Bodvy a Rudohoria (KCUBaR).

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie