Radka Deckerová Krimi

Páchateľ bombového útoku v Košiciach je už v rukách polície

Páchateľ bombového útoku, ktorý sa odohral 28. decembra 2011 popoludní v Košiciach, pred reštauráciou rýchleho občerstvenia na Ulici Protifašistických bojovníkov je už známy.

Upozornenie: Správa bola aktualizovaná vo štvrtom odseku.

Novinárov o tom informoval minister vnútra Daniel Lipšic. „To že sa podarilo stotožniť páchateľa v priebehu troch dní je rekord,“ uviedol Lipšic. Spresnil, že ide o 32-ročného páchateľa, ktorý už bol súdne trestaný, je slobodný a žije s rodičmi. Ide o osobu, ktorá mala psychické problémy a už v minulosti spáchala násilný trestný čin – lúpež. O motíve minister špekulovať nechcel, ale nevylúčil ani možnosť extrémistického útoku. Páchateľ nevypovedá, ale rozlúčkové listy mohli naznačovať, že uvažoval o samovražde, ale o forme útoku, ktorý by bol so samovraždou spojený.Ide o Ladislava K. z okresu Košice.
Pri domovej prehliadke sa našli ďalšie súčasti na výrobu výbušnín, závet a dva rozlúčkové listy. „Páchateľ chcel pravdepodobne vo svojej činnosti pokračovať,“ dodal minister a pripomenul, že len náhodou sa pri útoku nikomu nič nestalo. Podľa Lipšica páchateľ pri zostrojení urobil chybu, preto boli následky menšie, ako by sa dalo očakávať. „Prípady, ktoré v zahraničí nazývajú osamelí vlci, sa veľmi ťažko odhaľujú. Aj tento prípad však poukazuje, že polícia potrebuje kvalitnejšiu techniku,“ zdôraznil.
Poukázal na to, že ľudia by si mali viac všímať okolie, preto chce polícia vytvoriť manuál, ktorý by pomohol občanom indikovať potenciálne nebezpečenstvo, napríklad odložená batožina a podobne.
Od krajskej policajnej riaditeľky v Košiciach Jany Baranovej očakáva minister návrhy na povýšenie policajtov, ktorí sa zúčastnili rýchleho odhalenia páchateľa. „Muž použil bombu s úmyslom spôsobiť čo najväčšiu škodu na majetku a na životoch. Neváhal umiestniť ju do odpadkového koša, aj keď vedľa bolo dieťa v kočíku,“ povedala Baranová. Dodala, že polícia mala k dispizícii záznam z priemyselnej kamery, ten jej však nepomohol, pretože páchateľ mal na hlave kapucňu a navyše kôš, do ktorého umiestnil bombu bol mimo záberu kamery. Preverením mailovej komunikácie sa podarilo nájsť výrobcu nástražného systému. „Ten ho vyrobil v auguste 2011 a páchateľovi ho odovzdal v jednej elektropredajni v septembri 2011,“ dodala s tým, že išlo o zariadenie pre modelárske účely. „Preto tento človek nie je obvinený, ale má postavenie svedka,“ spresnila Baranová. Všetky kompomenty použité na výrobu výbušniny, ktoré neskôr páchateľ zložil sú voľne dostupné na trhu.Systém nebol iniciovaný na diaľku, ale pomocou časovača.

text: tasr foto: npor. Mgr. Jana Mésarová

bombaKE
10
Galéria
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM