Eva Mikulová Rôzne

Pamätník padlým v 2. svetovej vojne na Námestí osloboditeľov obnovia

Nahradia tiež chýbajúce symboly päťcípych hviezd, chýbajúce kovové kosáky a kladivá na kamenných podstavcoch s lucernami a namontujú kamery.

Ilustračný obrázok k článku Pamätník padlým v 2. svetovej vojne na Námestí osloboditeľov obnovia
Zdroj: Mesto Košice

Jednou z dominánt Námestia osloboditeľov v Košiciach je i národná kultúrna pamiatka – Pamätník padlým vojakom Červenej armády. Podpísal sa však na ňom nielen zub času, ale i rôzne „nájazdy" vandalov či asociálov. Mesto Košice sa preto rozhodlo že pamätník obnoví.

„V prípade pamätníka na Námestí osloboditeľov, ktorý je venovaný pamiatke vojakov Sovietskej armády – príslušníkov 4. Ukrajinského frontu padlých v bojoch pri oslobodzovaní Košíc v januári 1945, je hlavným zámerom mesta obnovenie pamiatky v pôvodnej autenticite, doplnenie jeho chýbajúcich častí, revitalizácia zelene v okolí, a v neposlednom rade aj riešenie lepšej ochrany pamiatky pomocou kamerového systému. Odborné skúmanie totiž potvrdilo zvetranie a nesúdržnosť integrity kameňa, rôzne deštrukcie, trhliny, praskliny, ako aj povrchové zvetrávanie kultúrnej pamiatky v celku i jednotlivých súčastiach,“ informoval nás hovorca magistrátu Miroslav Sambor.

Výsadba novej zelene

Mesto Košice má spracovaný projekt a už aj vydané príslušné povolenia na celkovú komplexnú obnovu pamätníka, v rámci ktorého je riešené i jeho oplotenie a nová zeleň. Už pri výstavbe pamätníka boli totiž vysadené v jeho okolí dreviny, ktoré ho teraz svojimi koreňovými systémami vážne poškodzujú. Po ich odstránení bude preto realizovaná náhradná výsadba – 10 líp, 296 buxusov a 462 buxusov. Celkový projektovaný rozpočtový náklad bol vyčíslený na 870 – tisíc Eur.

Pamätník má na starosti a v správe príspevková organizácia mesta – Správa mestskej zelene (SMsZ)v Košiciach. V súvislosti s najnutnejšími udržiavacími prácami v rámci údržby a starostlivosti o pamätník, vyčíslila predbežne potrebnú finančnú čiastku na cca 29 – tisíc Eur.

Ministerstvo vnútra SR na rok 2018 poskytlo mestu finančný príspevok zo štátneho rozpočtu vo výške 23-tisíc Eur (80% výdavkov), mesto prispeje sumou 5 750 Eur (20% výdavkov).

Tieto peniaze poslúžia napríklad na odstránenie nefunkčnej elektro kabeláže, čistenie dlažby a vertikálnych časti pamätníka, opravu poškodených častí dlažby, obnovu symbolov, a v jeseni tohto roka aj na doplnenie 3 informačných tabúľ s piktogramami.

Tabule budú informovať že ide o pietne miesto, vďaka čomu získa mestská polícia vyššiu právomoc na riešenie priestupkov spôsobovaných v danej lokalite asociálmi. Na spomínané práce boli začiatkom septembra 2018 vydané príslušné povolenia.

Zdroj: kosice.dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM