Adam Stečák Kultúra Video

Pamiatky vo svetlách a netradičné umenie: Biela noc prebudila Košice, VIDEO

Ďalší ročník famózneho umenia a hry svetiel ovládol centrum Košíc. Biela noc sa z Bratislavy presunula na východ.

Zdroj: Dnes24.sk

Desiaty ročník festivalu Biela noc v Košiciach prináša do ulíc mesta originálne a pôsobivé diela súčasného umenia. Novinkou je rozšírenie festivalu na tri dni.

Do metropoly východu sa najväčší medzinárodný festival súčasného umenia na Slovensku presúva z Bratislavy, kde bol počas uplynulého víkendu (27. – 29. 9.).

Kontakt s dielami

Návštevníci tak budú môcť obdivovať desiatky diel od popredných domácich a zahraničných umelcov v čase od piatkového poludnia (4. 10.) až do nedeľnej (6. 10.) polnoci.

„Chceli sme dopriať návštevníkom viac času s umením, väčšiu pohodu aj bližší kontakt s dielami. Máme tri skupiny diel, niektoré budú prístupné počas všetkých troch dní od 12.00 do 24.00 h, iné sa objavia až po zotmení a časť programu sa odohrá len v presne určených časoch. Preto je dôležité, aby sa ľudia vracali a každý deň si vlastne vyskladali iný program,“ priblížila umelecká riaditeľka podujatia Zuzana Pacáková.

S orientáciou v programe pomôže opäť mobilná aplikácia s popismi diel, interaktívnou mapou a notifikáciami.

Svietiaca zemeguľa

Autormi diel sú umelci zo Slovenska, Nemecka, Rakúska, Talianska, Poľska, Kanady, Británie, Austrálie či Brazílie. K hlavným lákadlám bude patriť dielo Gaia – sedemmetrová svietiaca zemeguľa britského vizuálneho umelca Lukea Jerrama v Kunsthalle.

Kreatívne britské duo Filthy Luker a Pedro Estrellas spôsobí, že na streche Štátneho divadla sa zabýva vesmírna raketa a Kunsthalle obsadí gigantická chobotnica.

Brazílske duo VJ Suave každý večer so špeciálnym bicyklom od Urbanovej veže predvedie na interaktívnej prechádzke mobilnú performance veselých autorských ilustrácií. V sobotu navyše zapojí návštevníkov do animačného workshopu, ktorého výsledky prevedie na fasáde na Vodnej ulici.

Dosiaľ najrozsiahlejším digitálnym dielom v histórii festivalu bude monumentálna stavba Axiom od Kita Webstera z Austrálie tvorená 700-tisíc svetelnými bodmi.

V Mestskom parku vyrastie obrovská plastová bublina s názvom The Big Mass od zoskupenia Plastique Fantastique, ktorou sa návštevníci budú môcť predierať, alebo v jej priestore môžu zažiť ďalší program.

„Tento rok ponúkame nielen najviac diel od zahraničných umelcov v našej histórii, ale tiež iniciujeme najvyšší počet novovzniknutých diel slovenských autorov,“ uviedla Pacáková.

Unikátny mapping

Príkladom je unikátny mapping na Dóme sv. Alžbety v podaní košického kolektívu Nano Vjs s vizuálnym predstavením z architektonických prvkov gotickej katedrály.

Nezvyklý zážitok sľubuje aj piatkové slávnostné otvorenie festivalu v Kine Úsmev s premietaním kultového filmu Andalúzsky pes (1929) a hudobným sprievodom orchestra Štátnej filharmónie Košice (ŠFK).

Súčasťou ponuky je aj predstavenie projektu Karavan, ktorý vznikal v spolupráci s deťmi z rómskych komunít, v piatok a v sobotu ožije na Hlavnej ulici pri Immaculate a v nedeľu večer priamo na sídlisku Luník IX.

Program myslí tradične aj na najmenších návštevníkov, deti zaujme napríklad interaktívna tieňohra britskej umelkyne Liz von Graevenitz v parku pri kaplnke sv. Michala.

Na interiérové a kapacitne obmedzené diela je potrebné zakúpiť si trojdňovú festivalovú permanentku. Deti do 15 rokov, dôchodcovia a zdravotne ťažko postihnutí so sprievodom majú vstup bezplatný.

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info z Košíc a okolia

V OBRAZOCH: Biela Noc Košice 2019
21
Galéria
Zdroj: Adam Stečák
Zdroj: kosice.dnes24.sk/TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM