Správy

Vo Veľkej Ide majú skvost: Kaštieľ obklopený anglickým parkom, ktorý obnovujú, FOTO

Na oplotení areálu parku pri kaštieli aktuálne pracuje obec Veľká Ida v okrese Košice-okolie. Ide o súčasť slovensko-maďarskej spolupráce v rámci programu Interreg.

Ilustračný obrázok k článku Vo Veľkej Ide majú skvost: Kaštieľ obklopený anglickým parkom, ktorý obnovujú, FOTO
8
Galéria

Hlavným cieľom projektu v celkovej hodnote približne 480.000 eur je zveľadiť park a zvýšiť návštevnosť obce. V kaštieli, kde v súčasnosti sídli obecný úrad, by mali vzniknúť aj múzejné priestory.

Park sa bude zatvárať

Obec predtým, než v parku osadí lavičky či smetné koše, chcela park oplotiť. Ako povedal zástupca starostu Tomáš Demko, dôvodom je vandalizmus. „Každý rok musíme napríklad maľovať, lebo naši spoluobčania pokreslia múry, javisko. Stále musíme robiť tie isté opravy a úpravy,„ povedal s tým, že ide o nemalé finančné náklady. „Keby to bolo oplotené, tieto financie by sme mohli minúť na iné účely,“ dodal.

S budovaním oplotenia za viac ako 260.000 eur začali v júni, práce by mali by hotové do troch mesiacov od odovzdania staveniska. Aktuálne je hotových približne 90 metrov, čo predstavuje zhruba jednu tretinu. „Robia rohové múry. Do areálu kaštieľa, parku s rozlohou sedem hektárov, budú tri vstupy. Keď to bude oplotené, chceli by sme s obecným zastupiteľstvom prerokovať zavedenie prevádzkového poriadku, aby sme mali aj otváracie hodiny parku," spresnil Demko.

Súčasťou parku sú tiež chránené stromy. Podľa neho obec v budúcnosti uvažuje aj o zavedení kamerového systému či zarybnení jazierka, kde nedávno pribudla fontána.

Tri miestnosti v budove kaštieľa by prostredníctvom projektu mali byť určené na múzejné účely. Okrem dobového nábytku by v nich mali byť vystavené aj fotografie. „Mali by znázorňovať, ako to vyzeralo predtým – vtedy, keď tu panovali grófi a baróni,“ dodal.

Kaštieľ, pôvodne renesančno-baroková stavba, bol postavený na podnet rodu Csákyovcov po roku 1688. Obklopuje ho anglický park, v ktorom sa počas roka koná viacero podujatí.

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie