Parkovanie v réžii EEI: V Košiciach pribudlo 1029 nových miest

Spoločnosť EEI informovala o naplnení záväzkov voči mestu. Čo všetko sa podarilo splniť?

Ilustračný obrázok k článku Parkovanie v réžii EEI: V Košiciach pribudlo 1029 nových miest
Zdroj: TASR

V Košiciach majú vodiči k dispozícií 1029 nových parkovacích miest. Zmenou organizácie dopravy a riadnym vyznačením parkovacích plôch vzniklo 676 miest. Ďalších 353 miest bolo realizovaných stavebnou činnosťou. Informovala o tom mediálna zástupkyňa spoločnosti EEI Lucia Chovanová.

Celkový počet novopostavených parkovacích miest v Košiciach zásadným spôsobom podľa jej slov ovplyvnilo rozhodnutie jednotlivých mestských častí, ktoré na základe protestov obyvateľov vystúpili proti výstavbe na väčšine zo 728 parkovacích miest s platnými stavebnými povoleniami.

„Ľudia sa odvolávali aj na úspešné zavedenie parkovacej politiky v ich okolí, a tým pádom prestali pociťovať nutnosť výstavby nových parkovacích kapacít. Spoločnosť EEI preto pokračovala vo výstavbe iba na plochách, kde bola zeleň dlhodobo zdevastovaná parkujúcimi autami, alebo kde by zastavenie výstavby ohrozilo aj parkovanie na plochách, kde ľudia zvykli parkovať aj za cenu porušovania noriem,“ vysvetlila Chovanová.

Ako ďalej uviedla, v skutočnosti tak spoločnosť EEI postavila o 106 parkovacích miest viac, ako bola predstava jednotlivých mestských častí.

„Všetku výstavbu, na ktorú sme dostali súhlas od Správy mestskej zelene, sme ukončili pred septembrovým začiatkom školského roka, ako od nás žiadalo mesto,“ povedala Chovanová.

Najviac nových parkovacích miest, až 84, vzniklo v parkovacej Zóne číslo 1.

„V stanovenom termíne bol dobudovaný aj kamerový systém, ktorý dnes v Košiciach pozostáva z viac ako sto kamier. Verejnosti slúži už od minulého roku aj 124 moderných parkovacích automatov napájaných solárnou energiou a pre motoristickú verejnosť je k dispozícii i mobilná aplikácia CVAK, ktorá umožňuje pohodlne a bezpečne platiť za parkovné,“ priblížila Chovanová.

Podľa jej slov je tak dnes v Košiciach v prevádzke najmodernejší parkovací systém na celom Slovensku, ktorý zlepšil statickú dopravu v rezidentských lokalitách, čo pravidelne konštatuje aj parkujúca verejnosť

Ako ďalej uviedla, naplnením všetkých bodov harmonogramu si spoločnosť EEI splnila všetky investičné záväzky voči mestu Košice. „Napriek tomu je spoločnosť EEI pripravená pokračovať v investovaní do zlepšenia parkovacej politiky v Košiciach v prípade, ak si mesto a jednotlivé mestské časti ujasnia priority a definujú požiadavky na ďalšie obdobie,“ dodala Chovanová.

Od 1. júla 2016 sa zóna plateného parkovania v centre mesta rozšírila o desať mestských lokalít. Košickí mestskí poslanci schválili v polovici júna minulého roka bratislavskej spoločnosti EEI prenájom viacerých úsekov miestnych komunikácií na dočasné parkovanie motorových vozidiel. Tento krok sa stretol s vlnou nevôle, aktivisti zvolali viacero protestov a spísali petíciu za zmenu koncepcie parkovania v meste Košice.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Odporúčame