Zuzana Vajayová Rôzne

Podľa dekana Lekárskej fakulty UPJŠ je ohrozené medicínske vzdelanie

V prípade, že sa Univerzitná nemocnica L. Pasteura (UNLP) a Lekárska fakulta (LF) Univerzity Pavla Jozefa Šafárika (UPJŠ) nedohodnú na znení zmluvy o zriadení výučbového špecializovaného zariadenia o zabezpečení praktickej výučby študentov, hrozí pod

Spolupráca medzi UNLP a LF UPJŠ je založená na dohode o zriadení výučbových základní, dohode o spolupráci pri uskutočňovaní akreditovaných špecializačných študijných programov a na zmluve o spolupráci pri realizácii výberových konaní na obsadenie funkcií prednostov klinických pracovísk a ústavov LF UPJŠ a UNLP.

„Koncom marca tohto roku bývalý riaditeľ UNLP vypovedal tieto dohody a zmluvu. Neboli však pripravené nové zmluvy. Preto rektor UPJŠ a riaditeľ UNLP vymenovali komisie na vytvorenie Zmluvy o určení výučbového a výskumného zariadenia a o zabezpečení praktickej výučby študentov,“ uviedol Siegfried. Návrh zmluvy, ktorý LF UPJŠ dostala, hovorí o tom, že prednosta kliniky je zodpovedný za organizáciu, riadenie a odbornú úroveň praktickej výučby. „Prednosta je podľa toho vyradený zo zodpovednosti za zdravotnú starostlivosť,“ zdôraznil dekan fakulty. Univerzita trvá na tom, aby prednosta bol zodpovedný aj za výskumnú činnosť a zdravotnú starostlivosť.

Niektorí zamestnanci UNLP už začiatkom júna pre TASR uviedli, že kliniky vedú prednostovia, ktorí majú vzťah aj s LF UPJŠ, a teda primárne sa venujú výučbe študentov. Pritom kliniky organizačne spadajú pod UNLP, teda prednostovia ich riadia manažérsky, personálne aj ekonomicky.

V prípade, že sa obe zainteresované strany nedohodnú, môže podľa Siegfrieda stratiť LF akreditáciu a UNLP môže stratiť štatút univerzitnej nemocnice.

Hovorkyňa UNLP Jaroslava Oravcová pred časom pre TASR uviedla, že vedenie kliník, ktoré sú zdravotníckym pracoviskom a zároveň výučbovou základňou, tvoria prednostovia, primári a zástupcovia prednostu pre pedagogickú činnosť. Ich povinnosti stanovujú organizačné poriadky univerzitnej nemocnice a lekárskej fakulty a stále platná vzájomná zmluva. Prednostovia sú v pracovnoprávnom pomere s UNLP, pričom majú čiastkové pracovné úväzky.

„Návrhy nových zmlúv – Zmluvu o zriadení výučbového špecializovaného zariadenia a o zabezpečení praktickej výučby študentov, Dohodu o spolupráci pri uskutočňovaní akreditovaných špecializačných a certifikačných programov a Zmluvu o spolupráci pri realizácii výberových konaní na obsadenie funkcií prednostov klinických pracovísk a ústavov Lekárskej fakulty UPJŠ v Košiciach a Univerzitnej nemocnice L. Pasteura Košice v pondelok (25. júna) podpísal riaditeľ UNLP Košice Ladislav Rosocha a boli doručené Univerzite Pavla Jozefa Šafárika Košice na podpis,“ uvádza sa v oficiálnom stanovisku UNLP.

Takúto zmluvu však dekan LF podľa vlastných slov nepodpíše. „Ohrozuje to 2476 študentov, 500 zamestnancov LF, znemožňuje štúdium 400 novoprijatých študentov, likviduje výchovu 519 lekárov špecialistov a podstatne znižuje kvalitu poskytovania zdravotnej starostlivosti,“ vyhlásil Siegfried s tým, že podľa predloženého návrhu novej zmluvy sa dokonca v nej nehovorí o troch klinikách, ktoré akoby ani neexistovali. LF UPJŠ navrhla riaditeľovi niektoré riešenia, ktoré sa mali týkať najmä postavenia prednostov kliník a dosahu riaditeľa UNLP na ich riadenie. „Navrhli sme, aby mal prednosta na klinike plný úväzok a riaditeľ bude mať rozhodovaciu právomoc voči nemu,“ poznamenal Siegfried.

Ak sa nepodpíšu zmluvy, zaniknú podľa LF klinické pracoviská, a tým sa ohrozí zdravotná starostlivosť.

Riaditeľ UNLP Ladislav Rosocha obhajoval svoje stanovisko predovšetkým dodržiavaním Zákonníka práce a ďalších pracovno-právnych predpisov. „Týždenný pracovný čas pre prednistov na čiastočný pracovný úväzok je maximálne 56 hodín. Už len uskutočnenie veľkej vizity jedenkrát týždenne je na hrane tohto ustanovenia,“ uviedol Rosocha. Poukázal tiež na to, že napríklad v prípade pracovného úrazu by sa nemocnica vystavila nebezpečenstvu postihu.„Vzhľadom k tomu nie je možné od prednostu žiadať, aby bol zodpovedný za kliniku,“ dodal.

Ku skutočnosti, že v návrhu novej zmluvy sa neobjavili tri existujúce kliniky Rosocha uviedol, že je to v súlade s plánovaným rušením týchto kliník z ekonomických dôvodov. „Ak by sa zmluva aj nepodpísala, pre našu nemocnicu to nebude mať žiadne katastrofálne dôsledky,“ vyhlásil riaditeľ UNLP pre TASR.

Zdroj: TASR

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM