Zuzana Vajayová Rôzne

Podľa prepravcov sú slovenskí turisti pri ceste do Chorvátska šikanovaní

Slovenskí turisti smerujúci na dovolenkové destinácie v Chorvátsku sú, podľa slov riaditeľky košickej cestovnej kancelárie Ferrortour Eleny Gregovej, zbytočne šikanovaní maďarskými colníkmi na hraničnom priechode Letenye – Goričan.

„S takýmto prístupom sa náš zmluvný prepravca stretáva od začiatku turistickej sezóny. Stáva sa, že i keď je autobus s našimi klientmi už pred samotnou hraničnou závorou, tak si ho aj 40 minút nikto nevšíma. Potom však začína doslova nedôstojná kontrola našich vodičov, ktorá často trvá aj celú hodinu,“ uviedla Gregová s tým, že pri tom nezáleží, či je autobus na vstupe, alebo na výstupe z Chorvátska.

„Samozrejme, berieme do úvahy, že príslušníci maďarskej colnej stráže si plnia iba svoje pracovné povinnosti, ale je nepochopiteľné, prečo vodiči autobusov s našimi klientmi im musia ukazovať obsah peňaženiek, vysvetľovať prečo pri vstupe na územie Maďarska použili jeden hraničný priechod a pri výstupe druhý, ukazovať im pracovné zmluvy a podobne. Pritom sa stáva, že colník sedí rozvalený vo svojej miestnosti a vodiči mu neustále musia niečo prinášať a ukazovať,“ dodala Gregová. Zdôraznila tiež, že podľa mnohých vyjadrení sprievodcov, delegátov i samotných cestujúcich v autobusoch sa príslušníci pasovej kontroly, ale predovšetkým colníci správajú k šoférom, ktorí prevážajú slovenských klientov povýšenecky, ba dokonca arogantne a s náznakmi určitého šikanovania.

Podľa Gregovej neobstojí ani argument, že maďarským úradom ide o bezpečnosť a ochranu životov a zdravia cestujúcich v spomínaných dopravných prostriedkoch. „Opak je pravdou. Po takýchto takzvaných kontrolách sú vodiči i samotní cestujúci poriadne vystresovaní a vzhľadom na zložitejšiu logistiku nástupných a výstupných miest v Chorvátsku spôsobí každá hodina navyše predĺženie cestovania do neskorých nočných hodín s posunom plánovaných časov príchodov z, alebo na dovolenku. V dnešnej dobe sú všetci cestujúci veľmi citliví na zvýšený diskomfort, zbytočné straty času a to už vôbec nehovorím o tom, že takéto kontroly sa dejú aj v noci a aj v autobusoch, kde sú malé deti,“ poznamenala riaditeľka cestovnej kancelárie ďalej. Pripomenula, že v dnešnej dobe, keď sú už obe krajiny súčasťou Schengenského priestoru je takýto postup minimálne nepochopiteľný.

„Situácia komplikuje život nielen nám, ale podľa mojich informácií na tomto hraničnom priechode sa týka všetkých slovenských dopravcov. Preto som sa rozhodla osloviť listom mimoriadneho a splnomocneného veľvyslanca Maďarskej republiky na Slovensku Antala Heizera. Verím, že jeho osobná zaangažovanosť pomôže vyriešiť túto zbytočnú nepríjemnosť,“ uzavrela Gregová.

Zdroj: TASR Foto: Ilustračné

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM