Lukáš Mano Rôzne

Podľa Rašiho projekt EHMK nie je ohrozený

Košický primátor Richard Raši považuje fakt, že sa podarilo dobehnúť všetko zameškané počas predchádzajúcich troch rokov v príprave projektu Košice – Európske hlavné mesto kultúry 2013, za najväčší úspech.

„Pred rokom sme konštatovali, že ani v príprave investičných projektov, ani v príprave programu tohto najväčšieho projektu v histórii nášho mesta, sme nenašli po predchádzajúcom vedení mesta, ani po bývalom vedení projektového tímu EHMK 2013, veci v poriadku. Programové a investičné projekty neboli profesionálne pripravené, niektoré boli v nájdenom stave nerealizovateľné, iné sa nachádzali vo fáze prípravy s veľkým časovým sklzom,“ konštatoval Raši.

Už v októbri 2011 však projektový manažér tímu EHMK Marek Horváth, zodpovedný za investičné projekty pripustil, že mnohé veci boli v sklze, ale ubezpečil, že termíny sa skracujú každý deň. Spresnil, že na všetky aktivity je potrebné mať stavebné povolenia, realizačnú dokumentáciu a podanú žiadosť o čerpanie finančných prostriedkov do termínu 30. november 2011.

Najväčším investičným projektom je rekonštrukcia Kasární na Kukučínovej ulici. Náklady sa tam predpokladajú vo výške 25 miliónov eur. Mala by sa tam zrekonštruovať ústredná budova, vyrásť by mal nový multifunkčný priestor, výstavný priestor, technické zázemie, mestské výstavné priestory určené na interaktívne výstavy. „Bude tam však aj Dom autentickej kultúry so školou ľudového tanca, umelecké dielne, kde sa má organizovať výnimočné sochárske sympózium. A bude tam aj priestor pre verejnosť, ktorá na základe grantových schém mesta môže tvoriť niečo nové,“ uviedol Horváth.

Investičných projektov v rámci EHMK je celkovo 14. Dva – rekonštruované výmenníky na sídliskách sú už odovzdané do užívania, ďalšie štyri takzvané SPOT's sa pripravujú. „Veľkým investičným zámerom je rekonštrukcia starej mestskej plavárne na Kunstahalle, revitalizácia a rekonštrukcia Mestského parku, ako aj parkov na Moyzesovej a Komenského ulici, oprava Košického hradu, rekonštrukcia amfiteátra,“ podčiarkol ďalej Horváth. Dodal však zároveň, že aj keď na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že na realizáciu všetkých zámerov je málo času, netreba mať obavy. „Všetko chceme stihnúť a to aj pod verejnou kontrolu. Minimálne raz za mesiac budeme verejnosť informovať o tom, v akom stave sú investičné aktivity, ale chceme hovoriť aj o programových zámeroch EHMK,“ dodal Horváth.

Podľa primátora Rašiho mohli zodpovední pracovníci na konci roka 2011 konštatovať, že pre všetky investičné projekty Európskeho hlavného mesta kultúry 2013 za mesto Košice boli vydané a právoplatné stavebné povolenia. „Boli spracované a odovzdané realizačné projektové dokumentácie, za všetky projekty boli včas podané žiadosti o nenávratné finančné prostriedky a všetky tieto žiadosti prešli formálnou kontrolou a boli prijaté ako úplné,“ konštatoval primátor mesta.

Zdroj: TASR

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM