Eva Mikulová Šport

Polmaratón i ďalšie sprievodné disciplíny budú na Medzinárodnom maratóne mieru chýbať

Okrem maratónu "prežil" škrty už iba minimaratón, ktorý bude na programe o deň skôr v sobotu 3. októbra.

Ilustračný obrázok k článku Polmaratón i ďalšie sprievodné disciplíny budú na Medzinárodnom maratóne mieru chýbať
Zdroj: TASR/Roman Hanc

Medzinárodný maratón mieru (MMM) budú sprevádzať mnohé obmedzenia a škrty v programe, no podľa organizátorov je najdôležitejšie, že sa vôbec uskutoční.

Iba 1000 bežcov

Bude patriť medzi málo výnimiek medzi maratónskymi behmi s certifikátom Silver Label, ktoré sa uskutočnia aj v roku 2020. Na štarte hlavnej disciplíny bude iba 1000 bežcov, okrem maratónu „prežil“ škrty už iba minimaratón, ktorý bude na programe o deň skôr v sobotu 3. októbra.

„Výhodou, ale čiastočne aj ťarchou MMM, je jeho tradícia. Od začiatku sme si vraveli, že 97. ročník sa v roku 2020 musí bežať. Museli sme vypustiť niektoré disciplíny a aj okresať sprievodný program. Vážime si, že aj v neľahkej situácii nás podržali naši partneri a do budúcna máme rovnaké vyhliadky, aké sme mali takto pred rokom,“ poznamenal predseda Maratónskeho klubu Ján Sudzina.

Pre rok 2020 boli zrušené takmer všetky prestížne európske maratóny. Vo februári 2020 sa bežalo iba v španielskej Seville a neskôr na náhradných tratiach v Londýne, Valencii, Istanbule a Varšave.

Košický maratón si však zachová pôvodnú trať, čím bude pre rok 2020 unikátny.

„Štartové listiny pre maratón aj minimaratón sú už uzavreté. V hlavnej disciplíne sme vyberali podľa výkonnosti, dátumu prihlásenia a trvalého pobytu. Podarilo sa nám ‚zachrániť‘ takmer všetkých slovenských maratónskych bežcov. Tá redukcia išla viac smerom do zahraničia. Elitných bežcov bude približne 20–22. K nim patria muži, ktorí majú osobné rekordy do 2.30 hod a ženy s časmi do 2.50 hod,“ prezradil riaditeľ MMM Branislav Koniar.

Na rozdiel od nedávnych ročníkov by sa o prvenstvo mohol pokúsiť aj najlepší slovenský vytrvalec súčasnosti Tibor Sahajda, ktorému neúčasťou afrických bežcov ubudne najsilnejšia konkurencia.

Zdroj: Dnes24.sk/TASR

Kam do mesta

Najčítanejšie