Správy

Predaj akcií Kositu: Kto Košiciam ponúkol najvyššiu sumu?

Predaj akcií opätovne kritizovali opozičný mestský poslanec a člen komisie pre vyhodnotenie cenových ponúk Jaroslav Polaček a krajský poslanec Rastislav Trnka.

Ilustračný obrázok k článku Predaj akcií Kositu: Kto Košiciam ponúkol najvyššiu sumu?
Zdroj: TASR

Najvyššiu ponuku vo verejnej obchodnej súťaži na predaj 29 % akcií mesta Košice v spoločnosti KOSIT, a.s., predložila spoločnosť AVE SR VÝCHOD, a. s., z Prahy v sume 4 610 000 eur. 4. apríla to oznámil predseda komisie zriadenej pre súťaž a košický mestský poslanec Igor Sidor.

KOSIT má v Košiciach na starosti odvoz a likvidáciu odpadu, ako aj letnú a zimnú údržbu komunikácií. Záujem o kúpu akcií mesta prejavili celkovo tri spoločnosti. Druhú najvyššiu sumu ponúkla Spoločnosť AKMG, s.r.o., z Banskej Bystrice – 4 256 000 eur. Najnižšiu sumu 4 089 000 eur predložil samotný KOSIT, ktorého väčšinovým akcionárom je Wood Waste Management Ltd.

Formálne nedostatky v dokumentoch

Na magistráte prebehlo otváranie obálok s ponukami. Komisia však následne prerušila svoju činnosť, vzhľadom na formálne nedostatky zo strany spoločností AVE SR VÝCHOD a KOSIT. Ako informoval Sidor, prvá menovaná síce zaplatila zábezpeku v sume 500 000 eur, ale nepredložila o tom výpis z banky. V druhom prípade KOSIT niektoré doklady nepredložil vo viacerých, ale len v jednom exemplári. Keďže rozdiel medzi prvou a druhou ponukou je vo výške 350.000 eur, komisia dala podľa jej predsedu v súlade s podmienkami priestor uvedeným spoločnostiam na doplnenie formalít.

„Následne na budúci týždeň, 12. apríla, sme si stanovili termín komisie na uzatvorenie celej tejto súťaže,“ konštatoval Sidor.

Väčšinový akcionár KOSIT má predkupné právo na predávané akcie mesta. Môže tak do 30 dní dorovnať víťaznú ponuku a akcie získať pre seba. Zmluvu o prevode akcií budú 19. júna schvaľovať poslanci mestského zastupiteľstva. Mestu po odpredaji ostane zo súčasného tretinového balíka akcií vo firme len 5 %.

Dôvodom predaja akcií je avizované zvyšovanie základného imania a veľké investičné zámery firmy, na čo mesto podľa primátora Richarda Rašiho nemá v rozpočte finančné krytie. Ak by si chcelo udržať doterajší podiel, muselo by nájsť 4,65 milióna eur.

Poslanci kritizovali predaj akcií

Predaj akcií opätovne kritizovali opozičný mestský poslanec a člen komisie pre vyhodnotenie cenových ponúk Jaroslav Polaček a krajský poslanec Rastislav Trnka. Cena predávaných akcií je podľa nich oveľa vyššia a mesto sa predajom vzdáva vplyvu na budúcu cenu za odpad. Polaček kritizoval aj rozhodnutie komisie umožniť dvom spoločnostiam napraviť formálne nedostatky.

„Myslím, že to nie je seriózne, pretože keď raz sa nastavia pravidlá, tak ich majú všetci dodržiavať,“ povedal novinárom.

Vedúci komunikačného referátu na magistráte Jozef Marko vyjadril za mesto spokojnosť s najvyššou ponukou, ktorá je o viac ako 500 000 eur vyššia, ako bola cena ponúkaná na začiatku zo strany KOSIT-u.

„Trhová hodnota tohto balíka je podľa znalca 3,1 milióna eur a nie 10 miliónov eur, ako zavádzajú verejnosť niektorí poslanci. Ponuky záujemcov dnes ukázali, aká je reálna trhová hodnota tohto balíka akcií,“ uviedol pre novinárov.

Foto: Ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM