Alexandra Kolínská Kultúra

PREHĽAD: Aký bude december v Košiciach? Pozrite si, čo sa v meste bude diať

Ak plánujete vyraziť do ulíc, rýchlo vezmite svoje kalendáre a zaznačte si tieto podujatia. Aby ste si mohli urobiť plány, pozrite si kultúrny program, ktorý na december ponúkajú Košice.

Ilustračný obrázok k článku PREHĽAD: Aký bude december v Košiciach? Pozrite si, čo sa v meste bude diať
Zdroj: TASR

Cesta do neznáma – do sveta bez zvuku

9. 12. – 12. 12. 2014, Výmenníky

 • Festival sociálneho umenia Cesta do neznáma patrí do programovej ponuky projektu SPOTs už od roku 2010. Spoločne s umelcami, inštitúciami a mimovládnymi organizáciami odhaľujeme osudy ľudí žijúcich na okraji spoločnosti. Tento rok návštevníkom festivalu priblížime svet ľudí so sluchovým postihnutím a vydáme sa na cestu do ticha.

Mohutnosti, RE-FORMA, De Profundis – výstava

11. 12. 2014, 18:00, Kunsthalle/Hala umenia

 • Významný slovenský sochár Štefan Papčo, zaoberajúci sa tematikou horolezectva a hôr, ruský maliar Viktor Pivovarov a mladý slovenský sochár Ján Zelinka, ktorý sa venuje krehkej forme, to sú tri mená umelcov, ktorí budú od 11. decembra do 1. februára v Kunsthalle/Hale umenia vystavovať svoje diela. Prezentácia ich tvorby sa začne vo štvrtok vernisážou o 18. hodine. V priestoroch haly si môžu návštevníci pozrieť aj site-specific svetelnú inštaláciu Event of Space českého umelca Pavla Korbičku.

Vlna naživo – literárny festival

13. 12. 2014, 10:00 – 23:00, Kasárne/Kulturpark

 • Do Kasární/Kulturparku prichádza multižánrový festival súčasného umenia Vlna naživo, ktorý prinesie 13. decembra najnovšie trendy v oblasti literatúry. Priestor dostanú aj hudba a film. Po Bratislave a Banskej Bystrici sa presúva do Košíc.

Vedecký brloh – Vianočný kvíz

13. 12. 2014, 14:00 – 16:00, Výmenník Obrody

 • Posledný tohtoročný Vedecký brloh bude trochu iný. Výnimočne sa uskutoční 2. decembrovú sobotu. Na deti čakajú zábavné a efektné vianočné chemické pokusy, medzi ktorými nebudú chýbať ani obľúbené sopky a výroba kúskov zlata a striebra.

S jedlom sa (ne)hráme

15. 12. 2014, 11:00 – 18:00, Kasárne/Kulturpark

 • Medzinárodný dom umenia pre deti Bibiana pripravil pre deti interaktívnu výstavu S jedlom sa (ne)hráme, ktorá predstaví netradičným a hravým spôsobom fenomén jedla a jedenia od jeho prípravy, cez históriu stolovania, tradície až po odhalenie tajomstiev o tom, čo všetko a ako odovzdáva strava ľudskému telu.

Prezentácia módnej značky VYVA

15. 12. 2014, 17:00, Výmenník Važecká

 • Na výstave módnej značky VYVA a komunitno-umeleckého projektu Z ulice môžete vidieť záverečnú prezentáciu tvorby obyvateliek zo Sídliska Nad jazerom. Tento večer vám ženy zapojené do tvorby odevnej kolekcie priblížia jej vznik a vývoj. Výstava bude sprístupnená počas komunitných aktivít vo Výmenníku Važecká do 31.1.2015.

Quasars Ensemble – záverečný koncert 2. sezóny

15. 12. 2014, 19:00 – 20:00, Kasárne/Kulturpark

 • Záverečný koncert druhej sezóny rezidenčného súboru Kasární/Kultur­parku – Quasars Ensemble zavŕši celoročný koncept uvádzania slovenskej historickej hudby v rôznych generačných či štýlových kontextoch. Kým úvodný februárový koncert mapoval hudbu predvojnovej Bratislavy, posledný koncert nazrie do rovnakého obdobia v paralelne sa rozvíjajúcej metropole východu.

Továreň na Vianoce

15. – 20. 12. 2014, Kasárne/Kulturpark

 • Kasárne/Kulturpark sa v predvianočnom čase zmenia na Továreň na Vianoce. Podujatie pre deti, ktoré si prídu vyrobiť a zabaliť darčeky pre svojich rodičov a kamarátov, sa začne 18. decembra a potrvá do 20. decembra. Pripravené sú pre ne tvorivé dielne a workshopy pod vedením skúsených animátorov a umelcov.

Vedecká kaviareň – Letecká záchranná služba

16. 12. 2014, 18:00 – 21:00, Výmenník Obrody

 • Ján Gálik zo Slovenskej akadémie vied prináša už tri roky do našich výmenníkov erudovaných vedcov, ktorí vám pomôžu nazrieť do fascinujúceho sveta vedy prostredníctvom sérií prednášok na vybrané témy z humanitárnych, technických a prírodných vied. V poslednej kaviarni v roku 2014 bude hosťom MUDr. Ladislav Šimák. Priblíži úlohu Leteckej záchrannej služby, ktorej práca predstavuje väčšiu šancu na prežitie pre ťažko chorých a ranených.

MusicZoom – Hudba Vianoc

17. 12. 2014, 18:00 – 20:00, Kasárne/Kulturpark

 • Témou posledného Netradičného rozprávania o hudbe MusicZoom v tomto roku budú nadchádzajúce Vianoce. Predstavíme si hudbu Vianoc, ktorá zvyčajne predstavuje obrovský žánrový rozptyl vo svojich najrôznejších podobách, od tých najväčších klenotov majstrov klasiky až po jej odľahčené verzie v podobe piesní, pohybujúcich sa často zľahka na hranici nevyhnutnej koketérie s gýčom.

Preßburger Klezmer Band – koncert

18. 12. 2014, 20:00 – 21:30, Kasárne/Kulturpark

 • S projektom JUH! sa 18. decembra predstaví v košických Kasárňach/Kul­turparku unikátne bratislavské hudobno-tanečné zoskupenie Preßburger Klezmer Band. Je to popredný zástupca žánru ethno/world music a súčasne prvá klezmerová kapela na Slovensku, ktorá vznikla v roku 1995. Formácia účinkovala na mnohých obsahovo rozmanitých koncertoch a kultúrnych podujatiach na Slovensku, v Európe a zámorí, počnúc koncertmi vážnej hudby až po vystúpenia na hudobných festivaloch.

Michel Reis, Marc Demuth, Paul Wiltgen

20. 12. 2014, 18:00 – 19:30, Kasárne/Kulturpark

 • Michel Reis, klavír, Marc Demuth, basa a Paul Wiltgen, bubny, v súčasnosti patria medzi najznámejších a najrýchlejšie napredujúcich jazzových hudobníkov v Luxembursku. Počas stredoškolského štúdia v roku 1998 založilo toto trio skupinu REIS-DEMUTH-WILTGEN, s ktorou v priebehu nasledujúcich rokov pravidelne absolvovali vystúpenia po celom Luxembursku.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM