Správy

Pri Košiciach budú zhromažďovať humanitárnu pomoc. Na Ukrajinu ju budú posielať vlakom

V Haniske pri Košiciach vzniklo medzinárodné humanitárne logistické centrum.

Ilustračný obrázok k článku Pri Košiciach budú zhromažďovať humanitárnu pomoc. Na Ukrajinu ju budú posielať vlakom
Zdroj: TASR/Roman Hanc

Logistické centrum má pomôcť pri preprave humanitárneho materiálu z členských štátov Európskej únie (EÚ) cez územie Slovenska na Ukrajinu. Po Poľsku a Rumunsku ide o tretí takzvaný humanitárny hub.

Rýchlejšie dodanie

Ako na stredajšej (23. 3.) tlačovej konferencii povedal predseda vlády SR Eduard Heger (OĽANO), štátu sa ho podarilo zriadiť v spolupráci so súkromným sektorom. Podľa jeho slov sa nielen zvýši kapacita, ale aj zrýchli dodanie humanitárnej pomoci.

„Vlak, ktorý sa pripraví tu, už cez ukrajinsko-slovenskú hranicu iba prechádza. Nemusí byť vôbec prekladaný. Máme tu colný úrad, čiže vieme pripraviť aj všetku colnú dokumentáciu. Kapacita, ktorá je tu dnes prítomná, je výraznou pomocou Ukrajine,“ uviedol premiér s tým, že ak to bude potrebné, rokovania s Európskou komisiou o ďalších možnostiach zintenzívnia.

Minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO) pripomenul, že vznik tohto humanitárneho hubu na východe Slovenska musí zafinancovať štát, v spolupráci s Európskou komisiou však budú požadovať refundáciu týchto nákladov.

Pomoc z celej Európy

Eurokomisár pre krízové riadenia Janez Lenarčič pripomenul, že takéto huby sú potrebné na manažovanie obrovských tokov pomoci, ktoré prichádzajú smerom na Ukrajinu z rôznych členských štátov EÚ. „Prostredníctvom mechanizmu EÚ v oblasti civilnej ochrany prešlo na Ukrajinu zatiaľ 8 000 ton humanitárnej pomoci,“ uviedol. Podľa jeho slov išlo napríklad o potraviny, lieky a iný materiál. Solidaritu, ktorú preukázali členské štáty EÚ ako aj ich obyvatelia, označil za bezprecedentnú. „Tento hub vnímam ako symbol solidarity, slovensko-ukrajinskej solidarity i európskej solidarity,“ povedal.

Humanitárny hub v areáli prekladiska Haniska pri Košiciach bude prijímať kamióny s pomocou Ukrajine, následne tovar preložia do vlakov. Kapacita humanitárneho hubu neďaleko Košíc je približne 1 100 paliet denne, čo je jeden celý vlak, respektíve 33 kamiónov humanitárnej pomoci.

„Európsky logistický hub je najmä pre pomoc európskej 27-čky na Ukrajinu, čiže primárne je pre túto európsku pomoc. V tejto chvíli ešte plne nepodporuje pomoc tretieho sektora,“ spresnil Stanislav Kučera, ktorý vedie tím humanitárnej pomoci. Podľa neho by v ideálnom prípade mohli vypraviť každý deň jeden vlak s humanitárnou pomocou.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM