Eva Mikulová Rôzne

Pri Ružíne opäť postavili zábrany na ochranu žiab pri jarnej migrácii

Mestské lesy Košice a. s. sa podieľajú už viac ako desať rokov v spolupráci so Štátnou ochranou prírody Slovenskej republiky a  dobrovoľníkmi na záchrane žiab.

Ilustračný obrázok k článku Pri Ružíne opäť postavili zábrany na ochranu žiab pri jarnej migrácii
Foto: Eva Mikulová

Inštaláciu dočasnej zábrany a jej následnú demontáž technicky zabezpečujú zamestnanci ML Košice a.s. V minulosti sa Mestské lesy Košice podieľali na realizácii opatrení, smerujúcich k záchrane žiab aj v Malej Lodine, tam od nich štafetu prevzala obec.

Migračné ťahy cez cestné komunikácie

Košickí mestskí lesníci si uvedomujú, že obojživelníky patria v tomto čase tiahnutia medzi najohrozenejšie skupiny živočíchov. Hoci sa ich u nás vyskytuje len sedemnásť druhov, majú v prírodných ekosystémoch svoje nezastupiteľné miesto.

Nízky počet druhov a stav ich ohrozenosti v celosvetovom meradle sú však alarmujúce. Pre väčšinu obojživelníkov je charakteristická tzv. vernosť miestu, kde sa vyvinuli z vajíčka.

Znamená to, že sú schopné rozmnožovať sa len na týchto miestach a v prípade premiestnenia na inú lokalitu môžu stratiť nielen schopnosť rozmnožovania, ale môžu dokonca aj zahynúť.

Z množstva iných negatívnych vplyvov je práve táto vlastnosť príčinou hromadného úhynu žiab na cestných komunikáciách v obdobiach ich migračných ťahov, pričom z hľadiska masovosti je najnebezpečnejším jarný ťah dospelých jedincov zo zimovísk na miesta rozmnožovania.

Ochranné zábrany v dĺžke 250 metrov

„Našim spoločným cieľom je zabezpečiť prežitie čo najvyššieho počtu jedincov ropuchy bradavičnatej a skokana hnedého na jednom z kritických úsekov ich migračného koridoru v časti medzi kempingom Zlatník a Ružínskym mostom. Preto staviame na tomto úseku dočasnú ochrannú sieť, resp. zábranu z plastovej fólie v dĺžke asi 250 metrov pozdĺž krajnice štátnej cesty. Následne zbierame a prenášame zachytené jedince cez vozovku smerom k vodnej ploche. Podľa potreby, vyplývajúcej z množstva zachytených jedincov, prenášame žaby v denných i nočných hodinách. Súčasťou zabezpečenia ochrany migrujúcich jedincov je aj osadenie schváleného dočasného dopravného značenia“ informuje riaditeľ ML Košice František Beli.

Zdroj: kosice.dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM