Eva Mikulová Samospráva

Primátori krajských miest sú pobúrení, podielové dane budú znížené

Nastaviť proces legislatívnych zmien s cieľom posilniť kompetencie Mestskej polície a návrhy riešenia výpadku príjmov z podielových daní - to boli hlavné témy rokovania K8.

Ilustračný obrázok k článku Primátori krajských miest sú pobúrení, podielové dane budú znížené
4
Galéria
Zdroj: Mesto Košice

Riadne zasadnutie Združenia K8 sa uskutočnilo v priestoroch Historickej radnice v utorok 14. mája.

Výpadky v rozpočte

Samosprávam v tomto roku pribudli povinnosti, ktoré z ich rozpočtov odčerpali viac financií ako pôvodne plánovali, napr. chodníková novela.  Už na budúci rok sa budú musieť pripraviť na ďalší výpadok, a to zníženie príjmov z podielových daní, ktoré spôsobí zvýšenie nezdaniteľnej časti základu dane u fyzických osôb podľa návrhu novely zákona o dani z príjmov. 

V prípade schválenia legislatívnych zmien by už v rokoch 2020 – 2021 mestá a obce prišli o milióny eur, napr. Trenčín o 5,6 milióna eur, Košice o takmer 11 miliónov. Celoslovensky by sa výpadok vyšplhal na sumu 350 miliónov eur.

„Dohodli sme sa, že K8 poverí primátora Bratislavy Matúša Valla, aby ministerstvu financií adresoval list so žiadosťou o urýchlené stretnutie a diskusiu k novele zákona o dani z príjmov. Ambíciou K8 je, aby v tejto veci zastupovala všetky mestá, lebo sa to bytostne dotýka ich ekonomiky a môže to v budúcnosti výrazne ovplyvniť chod samosprávy na Slovensku,“ skonštatoval primátor Košíc Jaroslav Polaček.

Zmeny v Mestskej polícii

O aktuálnom stave legislatívnych zmien zákona o cestnej premávke, ktorej cieľom je posilnenie kompetencií mestských polícií, informoval riaditeľ Odboru dopravnej polície Prezídia Policajného zboru SR Ľuboš Rumanovský.         

„Dohodli sme sa, že vytvoríme pracovnú skupinu pri ministerstve vnútra, nakoľko pri zavádzaní objektívnej zodpovednosti je potrebné myslieť na rôzne podrobnosti súvisiace so zavádzaním nových zákonov,“ hovorí J. Polaček.

Primátor Bratislavy Matúš Vallo informoval o tom aby krajské mestá podporili možnosť zapojiť sa do čerpania Operačného programu Efektívna verejná správa, ktorý pripravuje ministerstvo vnútra SR. Je potrebné, aby sa zapojili do procesu prípravy, nastavili stratégiu posilnenia miestnej samosprávy a v rámci toho mohli budovať kapacity na analytické jednotky.

Navrhol tiež, aby K8 podporila Národnú koncepciu prevencie bezdomovcov, ktorá sa primárne dotýka veľkých miest a aktívne vstúpili do spolupráce s exekutívou a ministerstvom práce a sociálnych vecí a rodiny.

Reforma verejnej správy

Rokovania sa zúčastnila aj generálna riaditeľka Slovenského pozemkového fondu Adriana Šklíbová, ktorá informovala o činnosti fondu. Primátori hovorili aj o čerpaní financií z eurofondov a pripravovaných zmenách stavebného zákona.

Primátori Košíc, Trenčína, Banskej Bystrice, Žiliny a Nitry deklarovali, že predložia poslancom miestnych zastupiteľstiev návrh na vstup do Únie miest Slovenska a pridajú sa tak k Bratislave, Trnave a Prešovu, ktoré už členmi sú.

Cieľom je pripraviť dokončenie reformy verejnej správy na Slovensku a posilniť postavenie miest v budúcom rozvoji Slovenska ako prirodzených ekonomických, hospodárskych a sociálnych centier regiónov.

Novou predsedníčkou Združenia K8 na druhý polrok 2019 sa stala Andrea Turčanová, podpredsedom Richard Rybníček.

Zdroj: kosice.dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM