Rarita v košickej zoo, FOTO: Čím je nový prírastok tak výnimočný?

Košická zoologická záhrada sa teší novému členovi. Papagáj ara však nie je obyčajný papagáj. Prečítajte si, prečo je vo svete tak výnimočný.

Novinkou tejto sezóny košickej zoo je papagáj ara arakanga (Ara macao). Samca, ktorý sa vyliahol koncom júla minulého roka, doviezli do Košíc zo ZOO Ostrava.

„V prírode, ale aj v zajatí rozoznávame dva poddruhy týchto ár. Patria medzi najpestrejšie sfarbené papagáje vôbec. Ary sa živia v prírode rôznymi druhmi semien, ovocím alebo rôznymi orechmi. Takto kŕmna dávka je zložená aj u nás v zoo,“ uviedol hlavný zoológ košickej zoo Patrik Pastorek.

Papagáj ara arakanga je jednýmn z najväčších papagájov sveta. Papagáje, ktoré sú mimoriadne inteligentné, vo všeobecnosti patria k najohrozenejším skupinám zvierat.

Ich počet vo voľnej prírode klesá. Dôvodom je nielen strata prirodzeného prostredia, ale aj obľuba ich chovu v ľudskej opatere a s tým spojené pytliactvo.

Samec so samicou vytvárajú podľa slov zoológa páry, ktoré sú takmer celoživotné. „Samička znáša dva, až štyri vajíčka. Po inkubácii sa vyliahnu malé mláďatá a tie kŕmia rodičia. Pohlavne dospievajú približne v troch, štyroch rokoch, avšak plne vzrastné, čiže vyzerajúce ako dospelý vták sú už v dvoch rokoch,“ vysvetlil.

Ako ďalej priblížil, svoj silný zobák ary používajú na rozlúsknutie orechov, aby sa dostali k jadru, ktoré tvorí časť ich potravy. „Ďalej ho používajú aj pri obrane alebo pri stavbe hniezda. Hniezdia v dutinách a potrebujú si vytvoriť vhodný priestor na to, aby tam mohla samica inkubovať a znášať vajíčka,“ doplnil Pastorek.

Sledujte nás aj na Facebooku a nenechajte si ujsť zaujímavosti z diania v Košiciach a okolí.

Foto: Tasr

Zdroj: TASR

Odporúčame