Alexandra Kolínská Samospráva

Raši po novom o rekonštrukcii električkových tratí: Ukončenie prác ku koncu júla nie je reálne!

Na treťom zasadnutí Mestského zastupiteľstva v Košiciach sa primátor Richard Raši vyjadril aj k prebiehajúcim rekonštrukciám v centre. Podľa jeho názoru, ukončenie prác k stanovenému termínu je nereálne.

Ilustračný obrázok k článku Raši po novom o rekonštrukcii električkových tratí: Ukončenie prác ku koncu júla nie je reálne!
Zdroj: TASR

Košický primátor Richard Raši sa pred časom vyjadril, že rekonštrukcie v centre mesta budú ukončené do stanoveného termínu, nad situáciou, ktorú mesto Košičanom spôsobilo, vyjadril ľútosť. Viac sa dočítate v článku Podľa Rašiho ukončia rekonštrukcie tratí v termíne: Toto odkazuje kritikom projektu!

Ukončenie rekonštrukcie električkových tratí v Košiciach v projekte Integrovanej koľajovej dopravy (IKD) v termíne do 31. júla nevyzerá byť podľa primátora Richarda Rašiho reálne. „Ani mne sa nezdá, že ten termín by mohol byť dosiahnuteľný, lebo štádium rozpracovanosti električkových tratí je pomerne výrazné, ale zďaleka nie také, aby sa to stihlo do 31. júla,“ uviedol v pondelok (27.4.) na rokovaní Mestského zastupiteľstva (MsZ­).

Riadiaci orgán Ministerstvo dopravy

Zároveň konštatoval, že so zhotoviteľom stavby je stále platná zmluva s týmto termínom a o inom čase dokončenia preto nemožno zatiaľ hovoriť.

„Ja nemôžem povedať, že to bude 31. augusta alebo 30. septembra z dvoch dôvodov. Prvý je, že neviem zhodnotiť technický stav stavby, aj keď si môžem o tom myslieť to, čo si asi myslí väčšina Košičanov. Druhá vec – jediný dôvod na komunikovanie iného termínu je žiadosť zhotoviteľa a súhlas riadiaceho orgánu, v tomto prípade ministerstva dopravy,“ konštatoval Raši.

Na prácach prebehne kontrola

V najbližších dňoch sa podľa neho uskutoční pravidelná kontrola ministerstva dopravy, ktoré bude môcť posunúť termín rekonštrukcie. Vysvetlil, že v priebehu prác sa v zemi neraz objavia rôzne potrubia či káble, ktoré by tam podľa projektovej dokumentácie nemali byť, čo celú stavbu brzdí.

„Verím, že po najbližšej kontrole, keď sa zhodnotia všetky objektívne skutočnosti, sa určí definitívny termín, kedy by mohla byť prvá časť rekonštrukcie, teda IKD, dokončená,“ povedal.

Bez rekonštrukcie by došlo k zrušeniu

V súvislosti s rozkopaním ulíc v meste a rôznymi obmedzeniami primátor poprosil všetkých o trpezlivosť. Zdôraznil, že ak by nedošlo k rekonštrukcii električkových tratí, musela by byť v budúcnosti električková doprava z bezpečnostných dôvodov odstavená.

„Verím, že napriek tomu, ako sa to pomaly rozbehlo, tak sa všetko stihne dokončiť tak, aby sme mohli čerpať financie a bolo to celé preplatené z financií EÚ,“ dodal.

Aj električkové uzle

Projekt IKD od Námestia Maratónu mieru po Staničné námestie realizuje v cene takmer 40 miliónov eur skupina zhotoviteľov DÚHA – ZUE. V máji začnú práce na ďalšom projekte z eurofondov, a to je modernizácia električkových uzlov v cene takmer 20 miliónov eur, ktorú robí spoločnosť Eurovia-SK, a. s., termín dokončenia je koniec októbra. Premávka električiek v plnom rozsahu bude možná až po skončení oboch stavieb.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM