Lenka Fedorová Rôzne Správy

Rebríček transparentnosti 100 najväčších miest: Ako obstáli Košice?

Najlepšie pochodil Vranov nad Topľou, najhoršie Veľký Meder. Ako dopadla metropola východu?

Ilustračný obrázok k článku Rebríček transparentnosti 100 najväčších miest: Ako obstáli Košice?
Foto: Lukáš Zavacký / Zdroj: Dnes24.sk

Po dvoch rokoch Transparency International Slovensko (TIS) opäť zverejnila rebríček transparentnosti 100 najväčších miest Slovenska. Prvenstvo si v rebríčku odniesol Vranov nad Topľou, za ním sa umiestnil Martin a prvú trojku uzatvára Rožňava. Na chvoste rebríčka zostal Veľký Meder.

Košice sa v celkovom hodnotení umiestnili s 55% na 36. mieste. Z transparentnosti tak dostali známku B-.

Oproti predchádzajúcemu rebríčku si tak metropola východu pohoršila. V roku 2014 obsadila v celkovom hodnotení 17. priečku s 57% a konečnou známkou B-.

Pre porovnanie, o čosi lepšie obstál susedný Prešov. Ten sa v celkovom hodnotení umiestnil na 32. priečke s 57% a známkou B-. Oproti roku 2014 si však polepšil o 22 miest.

TIS vybrala 11 oblastí a 96 indikátorov, ktoré zahŕňajú predovšetkým informácie týkajúce sa právomocí miestnych samospráv vyplývajúcich zo zákona a tiež politík, ktoré by podľa TIS mali mať miestne samosprávy oficiálne upravené.

Najväčšiu váhu má prístup k informáciám, podiel verejnosti na rozhodovaní v samospráve, verejné obstarávanie a oblasť rozpočtu a zmlúv. Maximálny počet bodov za všetky oblasti, ktorý mohla samospráva získať bol 100.

„Tento rebríček je podľa nás dôležitý, lebo veľmi veľa ľudí, peňazí i nápadov pochádza z regiónov a miest, ktoré sa uplatňujú aj v národnej politike. Rebríček nehovorí, čo všetko je zlé, ale porovnáva vývoj, a tým sa snaží mestá motivovať,“ uviedol Gabriel Šípoš z TIS.

Oproti roku 2010, kedy TIS merala otvorenosť samospráv prvýkrát, sa celkové skóre miest zlepšilo o 11 percentuálnych bodov. Aktuálne porovnanie podľa TIS ukázalo, že otvorenejšie sú mestá na strednom Slovensku, ako aj mestá s primátorom zo stredopravých strán.

Titulné foto: Ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM