Správy

Remišová zúri! Košice jej odstránili bilbord, podľa mesta bol nelegálny

Boj s reklamným smogom v metropole východu vyvolal reakcie aj v politických kruhoch.

Ilustračný obrázok k článku Remišová zúri! Košice jej odstránili bilbord, podľa mesta bol nelegálny
7
Galéria
Zdroj: Mesto Košice

Strana Za ľudí kritizuje primátora Košíc Jaroslava Polačeka za štvrtkové (7. 10.) odstránenie bilbordu obsahujúceho reklamu tejto strany.

Reklamu nahradil strom

Polaček vo štvrtok (7. 10.) informoval, že mesto začalo s odstraňovaním nelegálnych reklamných nosičov, na čo vydal rozhodnutie stavebný úrad mesta. Znížiť sa tak má množstvo vizuálneho smogu vo verejnom priestore. Na mieste odstránených bilbordov sa budú vysádzať stromy.

Mesto zároveň odstránilo dve reklamné plochy na Popradskej ulici. Na jednej z nich sa pritom nachádzal bilbord s reklamou strany Za ľudí. Strana tento počin ostro kritizuje a argumentuje stanoviskom reklamnej agentúry, že odstránenie reklamného zariadenia mestom bolo v rozpore so zákonom. Mesto Košice, naopak, trvá na tom, že jeho postup bol zákonný a stavba bola nelegálna.

Diletantský prístup

Strana v piatok vyzvala primátora Košíc na ospravedlnenie „za jeho neprofesionálny a diletantský postup“ pri odstraňovaní bilbordov. Uviedla, že podľa informácií majiteľa reklamnej plochy došlo k odstráneniu legálneho bilbordu.

„Strana Za ľudí vždy podporovala znižovanie vizuálneho smogu a vítame každú iniciatívu v tomto úsilí. Nemôžeme však podporovať kovbojské akcie jedincov, ktoré nemajú právny základ a vo finále vyzerajú veľmi neprofesionálne a diletantsky. Primátor Jaroslav Polaček nechal odstrániť legálny billboard jednej z najväčších agentúr na Slovensku a strelil si tak veľmi nešťastný vlastný gól," uviedol košický mestský poslanec a člen strany Milan Lesňák.

Strana ďalej informovala o stanovisku mediálnej spoločnosti, cez ktorú reklamné plochy zakúpila. Podľa nej odstránené reklamné zariadenie bolo postavené legálne a umiestnené na pozemku v súlade s platne uzatvorenou nájomnou zmluvou. Spoločnosť pritom podniká právne kroky „na obnovenie právneho stavu vrátane zabezpečenia ochrany vlastníckeho práva a náhradu spôsobenej škody“. Postupuje pritom v úzkej súčinnosti s vlastníkom reklamného zariadenia.

Nelegálna stavba

Magistrát v reakcii deklaroval, že išlo o legálne odstránenie nelegálnej stavby, na čo malo mesto aj rozhodnutie o odstránení stavby. „Mesto Košice si vyžiadalo všetky dokumenty, ktoré potvrdzujú, že stavba, ktorú sme vo štvrtok odstránili, je nelegálna, a teda otázka je, prečo prenajímateľ prenajímal plochu, ktorá nemala všetky povolenia, ktoré mala mať,“ povedal hovorca mesta Vladimír Fabian.

Mesto podľa neho informovalo aj danú politickú stranu a je otvorené akejkoľvek komunikácii na ozrejmenie problému. Hovorca zároveň poukázal na to, že najvyššou autoritou v tomto prípade je stavebný úrad. Odmietol tiež, že by išlo o politický konflikt.

„Postupovali sme v zmysle novely príslušného zákona, ktorý nám tento postup umožňuje. Nešlo o žiaden útok na stranu Za ľudí alebo jej predsedníčku a mrzí nás, keď to takto vnímajú. Pravidlá platia pre všetkých a mesto len odstránilo nelegálny stav, ktorý nastal. Keďže chceme vyčistiť mesto od nelegálneho vizuálneho smogu, budeme v prípade takýchto nelegálnych stavieb takto postupovať aj v budúcnosti," reagoval primátor na sociálnej sieti.

Fotogalériu z odstraňovania bilbordov nájdete pod článkom.

Odstraňovanie nelegálnych bilbordov v Košiciach
7
Galéria
Zdroj: Mesto Košice

Prečítajte si aj

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM