Správy

Rezort vnútra sa pripravuje na DRUHÚ vlnu utečencov z Ukrajiny! Aký je plán?

Ministerstvo vnútra (MV) SR sa v spolupráci s partnermi z iných rezortov, samospráv a neziskových organizácií už niekoľko mesiacov pripravuje na prípadnú druhú vlnu utečencov pred vojnou na Ukrajine.

Ilustračný obrázok k článku Rezort vnútra sa pripravuje na DRUHÚ vlnu utečencov z Ukrajiny! Aký je plán?
Zdroj: TASR/Roman Hanc

Prípravy sa zintenzívnili po schválení kontingenčného plánu. Pre TASR to uviedol tlačový odbor MV SR.

Prípravy na druhú vlnu

Okrem kontinuálneho zabezpečovania materiálno-technického vybavenia pre zložky zabezpečujúce pomoc je podľa MV SR pripravené núdzové zázemie počas prvých dní od prechodu štátnou hranicou, kde bude odídencom poskytnuté naplnenie základných potrieb.

V spolupráci s okresnými úradmi a samosprávami sa tiež potvrdilo alebo dodatočne vytypovalo núdzové ubytovanie. V týchto dňoch sa naváža tiež potrebné vybavenie pre jednotlivé stanovištia v blízkosti hraničných priechodov aj tranzitných bodov.

Zvýšenie počtov prichádzajúcich osôb z Ukrajiny doteraz nezaznamenali.

„Stanové tábory v Michalovciach a Humennom sú v súčasnosti v utlmenom režime. Osoby sú prioritné umiestňované do dlhodobejšieho ubytovania, respektíve v prípade potreby je k dispozícii záchytný tábor Migračného úradu MV SR v Humennom,“ doplnilo ministerstvo.

Situácia sa mení

Ako pripomenul rezort, vo fáze jeden kontingenčného plánu bude v prevádzke tranzitné centrum Michalovce spolu v pohotovostným ubytovaním v okolí, ako napríklad telocvičňami, internátmi, ubytovňami a stanovým, respektíve kontajnerovým mestečkom pre 1500 ľudí vrátane základného zariadenia. Vo fáze dva sa zároveň pridá aj tranzitné centrum v Humennom.

„Kontingenčný plán bol pripravovaný na najrizikovejší scenár, ktorý počítal s príchodom 700-tisíc odídencov v priebehu dvoch až troch mesiacov. Situácia na Ukrajine sa však dynamicky mení, preto v súčasnosti nie je možné predpokladať presný počet osôb, ktoré prekročia našu štátnu hranicu,“ uviedol rezort.

Ilustračné foto, archív

Prečítajte si aj:

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM