Riaditeľ UNLP na "koberčeku" u ministerky zdravotníctva kvôli fatálnej chybe pri podaní transfúzii

Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská absolvuje osobný rozhovor s generálnym riaditeľom UNLP, v ktorej pacient zomrel po nesprávne podanej transfúzii krvi.

Ilustračný obrázok k článku Riaditeľ UNLP na "koberčeku" u ministerky zdravotníctva kvôli fatálnej chybe pri podaní transfúzii
Zdroj: TASR

Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská absolvuje osobný rozhovor s generálnym riaditeľom Univerzitnej nemocnice Louisa Pasteura (UNLP) v Košiciach Milanom Maďarom, v ktorej pacient zomrel po nesprávne podanej transfúzii krvi. Uviedla to v utorok po rokovaní vlády.

„Taktiež som požiadala, aby bol na túto kliniku daný zvýšený dohľad a riaditeľka úradu pre podriadené organizácie je požiadaná, aby si so všetkými riaditeľmi nemocníc prešla bezpečnosť pacienta na klinikách,“ dodala ministerka.

Nesprávne podanú transfúziu Kalavská považuje za personálne zlyhanie. Verí však, že podobným prípadom pomôže predchádzať novela zákona, podľa ktorej bude každý poskytovateľ ústavnej alebo ambulantnej starostlivosti musieť mať interný systém bezpečnosti pacienta. „Treba však povedať, že tu spravil chybu človek, čomu sa nikdy na 100 percent vyhnúť nedá,“ zdôraznila.

Nemocnica pochybenie personálu z marca potvrdila. Išlo o 51-ročného pacienta, ktorý podstúpil zákrok na II. chirurgickej klinike. Prípadom sa zaoberá polícia aj Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.

Zdroj: TASR