Richard Raši: Novelu zákona o Košiciach môžem znova predložiť o pol roka
Novela zákona o mestských častiach Košíc v parlamente neprešla o jeden hlas. Richard Raši sa vzdať nechce.
Neúspech novely zákona o meste Košice v druhom čítaní v parlamente možno nadlho zmaril šancu redukovať mimoriadne vysoký počet mestských častí. O týchto témach diskutoval v TABLET.TV predseda mandátového a imunitného výboru NR SR a zároveň primátor Košíc Richard Raši (Smer-SD).
Redukcia počtu mestských častí
Novela zákona o Košiciach v parlamente neprešla o jeden hlas, Raši to hodnotí ako nedorozumenie v koalícii. Jej cieľom bolo preniesť rozhodovanie o počte mestských častí na košické zastupiteľstvo, ktoré by ho následne mohlo redukovať.
„U nás v Košiciach je 22 mestských častí a na ich chod ide osem miliónov eur ročne. Navrhoval som redukovať počet mestských častí aspoň na polovicu. Ušetrili by sme aspoň polovicu z tých ôsmich miliónov,“ vysvetľuje Raši. Každá mestská časť má totiž vlastného starostu, zastupiteľstvo aj úrad.
Pre porovnanie, Bratislava, ktorá má približne o 200 000 obyvateľov viac ako Košice, má 17 mestských častí. Aj to je podľa Rašiho veľa, ale stále je to o päť menej ako v jeho meste.
Diskusia začala už pred rokmi
Preto začal so starostami košických mestských častí už pred šiestimi rokmi diskusiu o redukcii ich počtu, k ničomu reálnemu však podľa neho neviedla. „Diskusie so starostami viedli k tomu, že každý z nich mal nejaký návrh, ako redukovať počet mestských častí. Bohužiaľ, vo finále, keď mali ukázať niečo, k čomu by sa malo ísť, skôr hovorili o tom, aby sa posilnili ich kompetencie a potom sa riešila racionalizácia. Tvrdím, že ak 22 mestským častiam posilníte kompetencie, už ich nikdy nezrušíte,“ povedal Raši.
Preto predložil do Národnej rady návrh, ktorý by umožnil rozhodnúť celomestskému zastupiteľstvu. „Rada starostov by mala právo veta,“ vysvetľuje košický primátor.
O pol roka
Novelu predložil do parlamentu ako poslanecký návrh, predpokladal však, že ho koalícia schváli. Nakoniec chýbal jeden hlas, návrh totiž nepresvedčil časť poslaneckého klubu Mosta-Híd. Raši v TABLET.TV poznamenal, že sa o tom dozvedel až tesne pred hlasovaním. Do budúcnosti by chcel takýmto problémom predchádzať. „Dohodli sme sa, že keď akýkoľvek koaličný poslanec predloží návrh zákona a bude s tým mať niektorý z koaličných partnerov problém, oznámi to cez šéfa svojho poslaneckého klubu, aby sa to vydiskutovalo ešte pred tým, ako to dôjde do (pléna, pozn. TASR) parlamentu,“ konštatoval Raši.
Tento konkrétny návrh novely je možné znovu predložiť o pol roka, podľa Rašiho to však už môže byť neskoro. ,,Možnosť o pol roka stále je, aj keď si treba uvedomiť, že ak by som predložil zákon o pol roka, dostávame sa do časovej tiesne. Lebo zmeny v samospráve z hľadiska členenia na mestské časti sa musia urobiť do roka pred konaním komunálnych volieb. Tento zákon bol len prvým krokom, dával túto možnosť na mestské zastupiteľstvo,“ pripomenul Raši s tým, že bude hľadať aj iné možnosti, ako problém riešiť.
Foto: ilustračné