Správy

Situácia v Košiciach sa zhoršuje. Nemocnica odkladá operácie a presúva pacientov

S koronavírusom leží v nemocnici na Rastislavovej už 169 ľudí. Necovidových pacientov posielajú do novej nemocnice.

Ilustračný obrázok k článku Situácia v Košiciach sa zhoršuje. Nemocnica odkladá operácie a presúva pacientov
Zdroj: UNLP

Univerzitná nemocnica Louisa Pasteura (UNLP) Košice od utorka pozastavuje plánované operácie a plánované hospitalizácie na všetkých klinikách a oddeleniach na pracovisku na Rastislavovej ulici. Ako povedala hovorkyňa nemocnice Monika Krišková, ovplyvní to stovky operácií a hospitalizácií.

Zatvoria aj ambulancie

„Pacienti, ktorí si nevyžadujú neodkladnú zdravotnú starostlivosť, budú prepustení do domáceho liečenia. Oddelenia a kliniky na Triede SNP budú preberať necovidových pacientov z pracovísk Rastislavova 43. S výnimkou vybraných ambulancií sa ukončuje aj činnosť väčšiny ambulancií na tomto pracovisku," spresnila.

V UNLP Košice je momentálne hospitalizovaných 169 pacientov s ochorením COVID-19. Za uplynulé sviatočné dni stúpol počet novoprijatých pacientov o 65. Desať pacientov je v kritickom stave, potrebujú napojenie na umelú pľúcnu ventiláciu. Ďalších 20 je vo vážnom stave a potrebujú vysokoprietokový kyslík.

Ako povedal generálny riaditeľ UNLP Košice Ján Slávik, všetci pacienti, ktorí skončili na umelej pľúcnej ventilácii, neboli zaočkovaní. „Takmer 80 percent všetkých pacientov, ktorých UNLP prijala na hospitalizáciu od augusta, nie je očkovaných. Ešte v septembri bol pomer neočkovaných a očkovaných pacientov 90 percent ku desiatim percentám,“ povedal. Počet očkovaných pacientov s COVID-19 sa zvyšuje v dôsledku zhoršovania epidemiologickej situácie a celkovému pribúdaniu pacientov.

Pribúdajú obete

V tretej vlne eviduje nemocnica doposiaľ 80 úmrtí na COVID-19.

Kým v septembri zaznamenali 31 obetí COVID-19, za október ich bolo 49. Vekový priemer pri úmrtiach je takmer 80 rokov. Vekový priemer hospitalizovaných pacientov v UNLP je 58 rokov u mužov a 62 rokov u žien.

Táto nemocnica zaznamenáva do 20 zdravotníkov v karanténe pre ochorenie COVID-19. „Výpadok zdravotníkov kvôli ochoreniu COVID-19 určite nie je taký, ako bol pred rokom,“ dodala Krišková, podľa ktorej je situácia lepšia približne vďaka 80-percentnej zaočkovanosti zdravotníkov. „UNLP však nedostatok personálu pociťuje. Ide o dlhodobý problém všetkých zdravotníckych zariadení na Slovensku,“ doplnila.

Čo sa týka očkovania, záujem o vakcináciu proti COVID-19 sa zvýšil odkedy sa podáva tretia dávka, absolvovalo ju viac ako 3 500 ľudí. Záujem o prvé dávky je podľa UNLP veľmi malý, denne sa v jej vakcinačnom centre očkuje do 30 nových záujemcov.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM