Správy

Situácia v košickej univerzitnej nemocnici: Lôžka sú obsadené na 46 percent

V univerzitnej nemocnici je s koronavírusom hospitalizovaných 81 pacientov. Ako sa darí pacientom na ventilácii?

Ilustračný obrázok k článku Situácia v košickej univerzitnej nemocnici: Lôžka sú obsadené na 46 percent
Zdroj: TASR

V košickej Univerzitnej nemocnici Louisa Pasteura (UNLP) je k štvrtku (19. 11.) hospitalizovaných 81 pacientov s ochorením COVID-19. Dvaja z nich sú napojení na umelú pľúcnu ventiláciu, ich zdravotný stav je kritický. Informovala o tom Ladislava Šustová z komunikačného oddelenia nemocnice.

„Pre infikovaných pacientov v areáli na Rastislavovej, ktorý patrí do červenej zóny, je vyčlenených spolu 177 lôžok, ktoré sú momentálne obsadené na 46 percent. Lôžkové oddelenie II. psychiatrickej kliniky je reprofilizované pre psychiatrických pacientov s ochorením COVID-19 z celého východoslovenského regiónu,“ uviedla Šustová.

Menej ľudí na ventilácii

Počet pacientov s novým koronavírusom sa podľa nej za ostatné tri týždne stabilizoval, pohyboval sa okolo 70. Za stredu a štvrtok však počet infikovaných opäť stúpol. Situácia sa však zlepšila na oddelení anestéziológie a intenzívnej medicíny (OAIM).

„Ešte pred dvoma týždňami tam ležalo desať pacientov v kritickom stave, napojených na pľúcnu ventiláciu, pred týždňom boli napojení piati a dnes sú na umelej pľúcnej ventilácii iba dvaja. Jednou z príčin zlepšenia stavu je, že pacienti na OAIM s ochorením COVID-19 si vyžadujú umelú pľúcnu ventiláciu tri až štyri týždne a v týchto dňoch začínajú títo pacienti pomaly dýchať sami bez podpory a ďalší pacienti v kritickom stave aktuálne nepribúdajú,“ priblížila Šustová.

Karanténa zdravotníkov

Z celkového počtu okolo 3 500 zamestnancov nemocnice je aktuálne v karanténe 75 zdravotníkov. „Zatiaľ sme schopní zabezpečiť zdravotnú starostlivosť o pacientov vďaka reorganizácii. Pomáhajú rezidenti, medici a v službách pri pacientoch s koronavírusom sa striedajú aj niektorí lekári a sestry z pracoviska na Triede SNP,“ informovala nemocnica.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM