Rôzne

Skauti nasadnú do vlakov: Betlehemské svetlo roznesú do všetkých kútov Slovenska

Betlehemské svetlo sa za pomoci skautov rozšíri po celom Slovensku. Počas tohto víkendu (22.-23.12.) sa bude tento symbol pokoja a dobra šíriť prostredníctvom vlakov po celej krajine.

Ilustračný obrázok k článku Skauti nasadnú do vlakov: Betlehemské svetlo roznesú do všetkých kútov Slovenska
7
Galéria

Svetlo sa prostredníctvom skautských dobrovoľníkov dostane do viac ako 330 slovenských miest a obcí, a to aj na miesta, kde nie je priame vlakové spojenie. TASR o tom informoval koordinátor Betlehemského svetla na Slovensku Marián Suvák.

„Na vlakových staniciach, kam v sobotu dorazí Betlehemské svetlo, už budú čakať skauti s lampášmi a až do Štedrého dňa ho budú roznášať v jednotlivých mestách a obciach, do nemocníc, domovov sociálnej a opatrovateľskej starostlivosti, azylových domov, na sv. omše, alebo ho doručia k ľuďom priamo domov,“ povedal Suvák. Ako doplnil, skauti svetlo roznesú aj do ďalších miest a okolitých dedín, ktoré nemajú vlakové spojenie, aby sa dostalo k čo najväčšiemu počtu ľudí.

„Svetlo sa na svoju tohtoročnú púť vlakmi vydá už tradične odchodom rýchlika R811 Sitno, ktorý z bratislavskej hlavnej stanice vyrazí štyri minúty po ôsmej hodine rannej s príchodom do Košíc 14.37 h. Po viac ako 13 hodinách a takmer 2300 kilometroch cestovania dorazí o 21.07 h do svojej poslednej zastávky – Prešova osobný vlak 9120,“ priblížil Suvák.

Tohtoročné zmeny sa oproti minulému roku týkajú len malého posunutia odchodov a príchodov vlakov, vo väčšine prípadov len v minútach. Jednu z najdlhších trás Bratislava – Žilina – Košice už klasicky obslúži R605 Dargov s odchodom o 10.13 h a príchodom do cieľovej stanice 15.53 h.

Vlakmi budú pokryté aj regióny, kde prípojmi na hlavné trasy príde Betlehemské svetlo na Záhorie do Kútov a Skalice, na juh do Serede, Levíc, na Kysuce do Čadce, na Oravu do Trstenej, na Hornú Nitru do Prievidze a na východné Slovensko do Bardejova, Medzilaboriec, Prešova, Vranova nad Topľou, Humenného, Trebišova, Michaloviec, a tiež až do Čiernej nad Tisou a Stakčína. Svetlo sa tak vďaka skautským posádkam dostane od Kútov na západe až po Čiernu nad Tisou na východe republiky.

Počas tohto víkendu, v sobotu 22. decembra, vynesú skauti plamienok z Betlehema opäť aj na Lomnický štít a rovnako aj o deviatej hodine na Hrebienok a do Tatranského ľadového dómu.

Foto: ilustračné

Betlehemské svetlo
7
Galéria
Foto: Rastislav Búgel
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM