Slováci mali počas pandémie o sex väčší záujem. Ako je to ale so SPOKOJNOSŤOU?
Štefan Petrík sa venuje skúmaniu ľudskej sexuality. Porozprávali sme sa s ním o tom, ako pandémia ovplyvnila sexuálny život Slovákov.

Mladý výskumník Štefan Petrík má na konte už niekoľko zaujímavých výskumov v oblasti sexuality. Vo svojej práci nezaháľal ani počas koronakrízy, zameral sa na rôzne aspekty sexuálneho správania Slovákov počas pandémie COVID-19. Ako tento výskum dopadol?
Páry, ktoré spolu žijú, sú počas pandémie častejšie spolu, pracujú z domu a majú tak na seba viac času. Je teraz vo vzťahoch viac romantiky a intimity, alebo sa zo vzťahov vytrácajú?
Počas pandémie a lockdownov síce trávili partneri viac času spolu, to ale automaticky nemusí znamenať, že vzrástla aj romantika v partnerských vzťahoch. Počas lockdownu pozvanie na večeru či rande nemali možnosť absolvovať. Partneri s deťmi museli počas pandémie ako rodičia pomáhať deťom aj v rámci dištančného vzdelávania. Napriek tomu, výsledky môjho prieskumu poukazujú na to, že spokojnosť s pohlavným životom a s intimitou narástla v porovnaní s obdobím pred pandémiou o 10 %.
Znamená to aj zvýšený záujem o sexuálne aktivity?
Prvou oblasťou, ktorú som skúmal bola oblasť frekvencie jednotlivých sexuálnych aktivít počas koronakrízy. Frekvencia vaginálneho sexuálneho styku nevykazuje v porovnaní s obdobím pred koronakrízou stúpajúci trend. Tejto aktivite sa veľmi často venuje 69 % respondentov.
V oblasti, kde som sa zameral na častosť záujmu o sexuálny styk, sa mi podarilo zistiť stúpajúci trend. Počas pandémie majú respondenti o 28 % zvýšený záujem o rôzne sexuálne aktivity, než pred pandémiou. Zvýšený záujem je podľa môjho názoru do veľkej miery spôsobený aj pandemickými opatreniami. Ľudia sa nachádzajú v mieste svojho bydliska, pracujú z domu, čím majú partneri viac času na seba. Lockdown teda môže prispievať ku zvýšeniu sexuálnych aktivít.
A ako sú ľudia počas pandémie spokojní so svojím sexuálnym životom?
Keďže sa mi podarilo zistiť existenciu zvýšené záujmu o sexuálne aktivity, zameral som sa aj na sexuálnu spokojnosť mužov a žien. To, že je evidentný zvýšený záujem o sexuálny styk nemusí znamenať, že muži a ženy sú spokojní. V tejto oblasti sa mi podarilo zistiť, že 63 % respondentov považuje svoj pohlavný život počas pandémie za uspokojivý, ostatní respondenti označili svoj sexuálny život za stereotypný. Pred pandémiou bolo spokojných 53 % Slovákov a Sloveniek.
Myslím si, že to môžeme vnímať ako veľmi pozitívne zistenie, pretože sex okrem plnenia reprodukčnej funkcie je potrebné vnímať ako zdroj radosti, slasti a rozkoše. Ukazuje sa, že na Slovensku v dôsledku lockdownu sa nielen zvýšil záujem o sexuálne aktivity, ale aj spokojnosť so sexuálnym životom.
O ďalších zisteniach, ktoré priniesol výskum, sa dočítate na ďalšej strane.
