Samospráva

Sociálny podnik Košického samosprávneho kraja bude slúžiť absolventom škôl

V novom podniku dostanú šancu zamestnať sa znevýhodnení absolventi Strednej odbornej školy technickej v Košiciach a Strednej odbornej školy v Kráľovskom Chlmci.

Ilustračný obrázok k článku Sociálny podnik Košického samosprávneho kraja bude slúžiť absolventom škôl
Zdroj: TASR

„Pozitívny efekt sociálneho podniku pocítime v celom kraji. Okrem toho, že tu nájdu uplatnenie absolventi našich stredných odborných škôl v nepriaznivej životnej situácii, pomôžeme aj našim organizáciám. Služby sociálneho podniku si totiž budú môcť za výhodnejšie ceny objednať naše sociálne zariadenia, školy, školské zariadenia, prípadne ďalšie subjekty v zriaďovateľskej pôsobnosti Košického samosprávneho kraja, ako napríklad Správa ciest KSK,“ vysvetlil predseda KSK Rastislav Trnka.

Spustia na budúci rok

Spustenie podniku predpokladá kraj v prvej polovici roka 2020. Odborné školy v Košiciach a Kráľovskom Chlmci vybral do projektu na základe ich zamerania a existujúcej spolupráce s krajom.

V pilotnej fáze má podnik potenciál zamestnať do desať ľudí. Výhodne ponúkne stavebno-rekonštrukčné práce, maliarske a natieračské práce, drevárske práce, pomoc pri údržbe ciest druhej a tretej triedy či iné pomocné práce.

V sociálnom podniku budú môcť okrem iného pracovať znevýhodnení absolventi škôl vo veku do 26 rokov, ktorí skončili školu pred menej ako dvomi rokmi a odvtedy nemali zamestnanie na dlhšie obdobie ako pol roka.

Spadajú sem aj absolventi nižšieho vzdelania ako stredné odborné, príslušníci národnostnej menšiny alebo obyvatelia najmenej rozvinutých okresov.

Zisk reinvestujú

„Sociálny podnik bude plniť takzvaný zlatý štandard, teda celý svoj zisk po zdanení reinvestuje,“ doplnil Trnka. Práce, ktoré sa budú realizovať cez sociálny podnik, budú stáť kraj výrazne menej.

„Pri rovnakom type prác ako bude ponúkať náš sociálny podnik, sa priemerná marža na trhu pohybuje v závislosti od služby na úrovni 50 percent, podnikateľský plán kraja počíta s maržou sociálneho podniku do 15 percent,“ poznamenal Trnka.

Plán ráta s jedným administratívnym pracovníkom, zvyšok by tvorili výkonní zamestnanci.

Foto: ilusyračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM