Šokujúca prognóza! Košice budú ohrozené častejšími a intenzívnejšími extrémami počasia
Leto majú radi mnohí, ale na extrémne dusno či sucho nie sme predsa len zvyknutí. Košice budú ohrozené častejšími a intenzívnejšími extrémami počasia vyplývajúcimi zo zmeny klímy.
Obyvatelia budú čeliť dlhším vlnám horúčav, prívalovým zrážkam a suchám. Vyplýva to z najnovšej štúdie klimatológov. Mesto chce preto s odbornou podporou Karpatského rozvojového inštitútu (KRI) a širšieho tímu odborníkov zvýšiť klimatickú bezpečnosť Košíc. Túto tému spoločne predstavili verejnosti pod symbolickým názvom Košice ±40 °C.
Mesto sa musí klímou zaoberať
„Tento názov symbolizuje, že mesto Košice má možnosti znižovať dôsledky zmeny klímy prispôsobením – adaptáciou svojho plánovania, rozhodovania a ostatných činností tak, aby systematicky zohľadňovalo očakávaný vývoj zmeny klímy,“ povedal Andrej Šteiner, riaditeľ KRI. Dodal, že spolu s procesom prispôsobovania sa je súčasne nevyhnutné robiť maximum na zníženie človekom produkovaných skleníkových plynov ako hlavnej príčiny zmeny klímy. „Pretože môže nastať čas, keď už adaptácia jednoducho nebude možná,”*** vysvetlil.
Košická samospráva má záujem o výsledky projektu a chce ho začleniť do nášho územného plánu, plánu rozvoja mesta a do ďalších dokumentov.
„Vysoko oceňujeme a budeme podporovať participatívny prístup k tvorbe klimatickej adaptačnej politiky mesta, ktorého výsledky prispejú nielen ku kvalite výstupov, ale inštitúcie a občania na území Košíc takto získajú aj určité spoluvlastníctvo k tomuto procesu,“ uviedol Richard Dlhý, zástupca riaditeľa Magistrátu mesta Košice a vedúci oddelenia strategického rozvoja.
Projekt je otvorený na zapojenie všetkých, ktorí sú ovplyvnení dosahmi zmeny klímy a majú schopnosť navrhovať a realizovať riešenia a chcú aktívne do adaptačného procesu prispieť.
Ľudia z tepla kolabujú
Za stupňujúcou sa zmenou klímy je aj 23 kolapsov z tepla, ktoré zaznamenali v Košiciach od 10. – 14. júna, pretrvávajúce sucho na východnom Slovensku od jesene 2018 do jari 2019, zvlnenie električkovej koľajnice na vyťaženej križovatke v dôsledku tepla či skrátené vyučovanie na niektorých základných školách.
Extrémne počasie sa podľa odborníkov odrazí nielen v častejších zdravotných problémoch hlavne seniorov, malých detí a chorých, ale aj v životnom komforte všetkých ľudí, rastlín a živočíchov, v poškodzovaní infraštruktúry, prerušovaní dodávok služieb či vo fungovaní ekonomického sektora.
Odborná nezávislá nezisková organizácia Karpatský rozvojový inštitút v úzkej spolupráci a súčinnosti s mestom začala projekt realizovať v apríli 2019.
Unikátnosť projektu spočíva v jeho komplexnom nastavení. „Dôležitou súčasťou pritom bude masívny participatívny proces na podporu tvorby a implementácie klimatickej adaptačnej politiky, v tejto oblasti prvý svojho druhu na Slovensku. Budú doň cez rôzne formáty zapojení odborníci, inštitúcie a občania,“ informoval ďalej Michal Schvalb z KRI.
KRI je nezávislá odborná organizácia zameraná na podporu a presadzovanie systémového prístupu k inovatívnemu udržateľnému rozvoju regiónov, miest a obcí.
Ilustračné foto, TASR