han Správy

Starú halu čaká veľká rekonštrukcia: Z Angels arény bude moderný stánok. Zhltne to 3 milióny!

Mesto Košice pripravuje rekonštrukciu a modernizáciu športovej haly Angels aréna. Aktuálne vyhlásilo verejné obstarávanie na dodávateľa s predpokladanou hodnotou zákazky 2,95 milióna eur bez DPH.

Ilustračný obrázok k článku Starú halu čaká veľká rekonštrukcia: Z Angels arény bude moderný stánok. Zhltne to 3 milióny!
Zdroj: TASR/František Iván

Podľa výzvy vo vestníku verejného obstarávania by práce na projekte mali trvať 18 mesiacov. Lehota na predkladanie ponúk uchádzačov je do 2. septembra. Mesto by chcelo začať s prácami tento rok.

Prečo taká čiastka?

Premena historickej budovy na Hviezdoslavovej ulici na moderný športový stánok bude finančne náročná. Pred rokom projektanti odhadovali cenu rekonštrukcie na 1,2 milióna eur bez nákladov na opravu komunikácií a parkovacích plôch, a nové prípojky inžinierskych sietí. Zvýšenie predpokladanej hodnoty zákazky mesto zdôvodňuje jednak zvýšenými cenami stavebných materiálov.

„Mesto zároveň muselo nechať prepracovať pôvodný projekt, aby spĺňal prísne požiadavky pamiatkarov a Hasičského a záchranného zboru, čo taktiež výrazne zvýšilo predpokladanú hodnotu zákazky,“ uviedol hovorca mesta Vladimír Fabian.

Keďže pre vek budovy sa pri rekonštrukcii predpokladajú viaceré problémy a nepresné zakreslenie inžinierskych sietí, mesto predĺžilo čas rekonštrukcie z pôvodne odhadovaných 12 mesiacov na 18. „Navyše akékoľvek zmeny počas stavebnej časti projektu bude potrebné konzultovať s predstaviteľmi krajského pamiatkového úradu, čo môže takisto predĺžiť určený čas na prestavbu haly,“ doplnil hovorca.

Ďalšie aktuálne témy

Totálna zmena

V objekte majú vybudovať nové hľadisko pre divákov, naprojektované sú nové šatne pre športovcov, rozhodcov i trénerov, ako aj sprchy či sociálne zariadenia. Súčasťou obnovy je aj nová palubovka. Skvalitnia sa aj priestory pre zamestnancov haly a zvýši sa počet sociálnych zariadení pre návštevníkov. Vo vstupnej časti má byť kaviareň s malou galériou. Obnova zahŕňa aj fasádu, na želanie pamiatkarov osadia pôvodné okná.

Budovu postavili v roku 1903 ako jazdiareň pre delostrelecké kasárne. Na športovú halu ju prebudovali v roku 1950, o 12 rokov neskôr k nej pristavali administratívnu budovu telovýchovných orgánov. V ostatných rokoch bola známa ako dejisko basketbalových zápasov a domovské sídlo ženského klubu Good Angels Košice, dnes Young Angels Košice.


Ďalšie aktuálne a zaujímavé správy z domova a zo sveta nájdete aj na našej stránke Dnes24 a Facebooku.

Ďalšie zaujímavosti, novinky a správy z regiónov klikajte na: Bratislava24, Trnava24, Nitra24, Trenčín24, Bystrica24, Košice24, Poprad24, Prešov24, Žiar24, Považská24, Rožňava24, Michalovce24, Žilina24.

Čo sa deje na Slovensku?

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM