Magazín Cestovanie

Únos, skon aj problém s letom: Letušky a piloti komunikujú TAJNÝMI KÓDMI

Posádka lietadla sa vždy usiluje udržať v oblakoch pokojnú a bezpečnú atmosféru. Ak nastane problém, komunikuje aj prostredníctvom tajných kódov.

Ilustračný obrázok k článku Únos, skon aj problém s letom: Letušky a piloti komunikujú TAJNÝMI KÓDMI
Zdroj: TASR/AP , Unsplash.com

Bezproblémový a pokojný let je vytúženým cieľom nielen cestujúcich, ale aj členov palubného personálu. Kto by nechcel hladký let bez turbulencií, technických problémov či stresujúcich alebo inak ohrozujúcich situácií? Realita býva však niekedy iná. Informuje o tom Ladbible.

Letecký personál v prípade problému využíva tajné kódy na internú komunikáciu. Tá slúži na jeho rýchle vyriešenie alebo zachovania pokoja či bezpečnosti na palube lietadla. Už ste o nich počuli?

Kód 300

Ak započujete slovo ako „kód 300“ – alebo dokonca „anjel“, je pravdepodobné, že sa v lietadle odohrala tragédia. Je možné, že niekto v lietadle skonal. Personál telo zosnulého musí presunúť na menej exponované miesto.

Kód Squawk 7500

Použitie tohto hesla sa spája s veľmi vážnou situáciou. Podľa odborníkov znamená, že pravdepodobne prišlo k únosu lietadla. „Ak niekedy počujete tento kód spomenutý letovou posádkou alebo kontrolou letovej prevádzky, signalizuje to potenciálnu bezpečnostnú hrozbu počas letu. Transpondér z lietadla vyšle signál s týmto kódom, aby upozornil orgány, že lietadlo je v nebezpečenstve,“ prezradil odborník na cestovanie zo spoločnosti Wander.

Druhou možnosťou je, že sa v lietadle odohráva nejaká nezákonná činnosť a bude potrebná okamžitá pomoc od riadenia letovej prevádzky alebo polície.

Ďalšie tajné kódy

Letušky a piloti poznajú ďalšie kódy. Existuje napríklad „Code Yellow“. Znamená to, že pasažier má menší zdravotný problém. Ide o nevoľnosť, stratu vedomia. Nejde však o núdzový stav. Personál sa o takéhoto pasažiera postará.

Ďalším kódom je „Pan Pan“. Ide o vážnu situáciu, nevyžaduje si však núdzové pristátie. Čo znamená? Personál poukazuje na problémy s lietadlom či zdravie pasažierov.

Palubná posádka neraz využila kód s názvom „Morská panna“. Ten sa spája s pasažiermi, ktorí zámerne obsadia prázdne okolité sedadlá tak, aby odradili ďalších cestujúcich sadnúť si do rovnakého radu. „Toto správanie je bežné najmä pri letoch s náhradnými sedadlami, kde sa cestujúci môžu natiahnuť alebo rozhádzať veci. Vyžiadať si priestor navyše,“ opisuje na záver travel špecialista.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Mohlo by vás zaujímať:

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM