Správy

Štát podporí investície firiem najmä daňovými úľavami a v zaostalých regiónoch

Investičné stimuly bude štát v nasledujúcich rokoch smerovať prevažne do menej rozvinutých regiónov a najmä formou daňových úľav.

Ilustračný obrázok k článku Štát podporí investície firiem najmä daňovými úľavami a v zaostalých regiónoch
Zdroj: TASR

Priame dotácie na mzdy či na nákup investičného majetku budú skôr výnimkou, povedal na štvrtkovom brífingu minister hospodárstva Richard Sulík (SaS). Minister zároveň vyzval firmy, ktoré v minulosti o investičný stimul požiadali, na rýchlejšiu spoluprácu.

Regionálne rozdiely

Sulík zdôraznil, že je proti pomoci štátu firmám, keďže stimuly deformujú trh. „Vnímame však, že existujú výnimky, napríklad pri vyrovnávaní regionálnych rozdielov,“ povedal minister.

Pri posudzovaní žiadostí sa ministerstvo hospodárstva nebude zaoberať iba počtom novovytvorených pracovných miest, ale aj ich pridanou hodnotou. „Prichádzajú k nám skladníci a montážni pracovníci a odchádzajú inžinieri a lekári, a to dlhodobo pre krajinu tiež nie je dobré,“ uviedol.

Minister predstavil 12 investičných projektov, ktoré zdedil po bývalom vedení rezortu a ministerstvo ich chce podporiť. Hoci firmy nešpecifikoval, vyzval ich, aby s ministerstvom spolupracovali a dodali chýbajúce informácie k projektom.

Spolu by tak mali firmy z Trebišova, Detvy, Bardejova, Sabinova, Prešova, Medzilaboriec, Tvrdošína a Košíc vytvoriť po uskutočnení svojich zámerov približne 400 pracovných mi­est.

Daňové úľavy

Zo západného Slovenska je v zozname iba firma zo Senice, ktorá však plánuje vytvoriť 79 pracovných miest vo výskume. Otvorené dvere na ministerstvo majú podľa Sulíka aj ďalšie firmy, ktoré by chceli svoje podnikanie s pomocou štátu rozšíriť.

Presné sumy, ktorými by mohol štát investície podporiť, zatiaľ ministerstvo neuviedlo, pretože sa môžu od pôvodných zámerov líšiť. Šéf rezortu si je zároveň vedomý, že súčasná kríza vyvolaná novým koronavírusom mohla niektoré zámery firiem zmeniť.

Minister nevylúčil okrem daňových úľav ani priame investície, na ne však musí mať ministerstvo „pádne dôvody“ a bude prísne skúmať ich opodstatnenosť.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM